top of page

Chcesz znaleźć jak najwięcej rozwiązań? Rozchodź to!

Wg badań Marily Oppezzo, aby zwiększyć swoją kreatywność na etapie generowania pomysłów, warto wybrać się na spacer. Ważne, aby ruch był w przyjemnej dla nas formie - duży wysiłek może odciągać nasze myśli od problemu, nad którym pracujemy.

Badania zostały przeprowadzone na dwóch grupach w trakcie dwóch ćwiczeń. Chodząca grupa badanych pobiła wielokrotnie wynik osób pozostających w pozycji siedzącej. Po wykonaniu drugiego ćwiczenia, grupy zamieniły się sposobem aktywności. Co ciekawe, grupa pierwotnie chodząca, mimo wykonywania kolejnego ćwiczenia już w pozycji siedzącej, wykazała się niewielkim spadkiem kreatywności. Oznacza to, że to flow, podczas którego jesteśmy w stanie generować wiele pomysłów, pozostaje z nami na dłuższy czas. Jak się domyślacie, gdy grupa pierwotnie siedząca zaczęła chodzić podczas drugiego ćwiczenia, ich kreatywność znacząco wzrosła.


Jak była oceniania kreatywność uczestników badania? Sprawdzano, czy powstałe pomysły są innowacyjne, ale również racjonalne, czyli takie, które jesteśmy w stanie wykorzystać i są maksymalnie unikalne. Oppezzo zwraca uwagę na sposób notowania wymyślonych propozycji - warto robić to poprzez nagrywanie siebie. Dlaczego? Zapisywanie pomysłów sprawia, że próbujemy ubrać je w słowa, zaczynamy robić wstępną selekcję, czy na pewno warto to zapisać? A chodzi nam przede wszystkim o etap burzy mózgów czyli generowania ich w jak największej liczby, jakość możemy zweryfikować po odsłuchaniu nagrania.


Jeśli nie masz możliwości spacerowania na zewnątrz (co na pewno jest przyjemniejsze), zrób to po prostu w domu lub w biurze. Zmiana miejsca na pewno pomoże wyjść ze schematu i popatrzeć na rzeczy z innej perspektywy, ale nie ograniczaj się - chodzenie w zamkniętym pomieszczeniu również dawało niesamowite efekty.


Jeśli chcecie poczytać więcej na temat kreatywności, zapraszam do pozostałych artykułów. Znajdziecie je pod tagiem kreatywność.Powodzenia,

Agnieszka

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

Najnowsze posty
Kopia Projekt bez tytułu.png

-10% Z KODEM RABATOWYM BLOG10
TYLKO DO KOŃCA KWIETNIA