top of page

Chcesz znaleźć jak najwięcej rozwiązań? Rozchodź to!

Wg badań Marily Oppezzo, aby zwiększyć swoją kreatywność na etapie generowania pomysłów, warto wybrać się na spacer. Ważne, aby ruch był w przyjemnej dla nas formie - duży wysiłek może odciągać nasze myśli od problemu, nad którym pracujemy.

Badania zostały przeprowadzone na dwóch grupach w trakcie dwóch ćwiczeń. Chodząca grupa badanych pobiła wielokrotnie wynik osób pozostających w pozycji siedzącej. Po wykonaniu drugiego ćwiczenia, grupy zamieniły się sposobem aktywności. Co ciekawe, grupa pierwotnie chodząca, mimo wykonywania kolejnego ćwiczenia już w pozycji siedzącej, wykazała się niewielkim spadkiem kreatywności. Oznacza to, że to flow, podczas którego jesteśmy w stanie generować wiele pomysłów, pozostaje z nami na dłuższy czas. Jak się domyślacie, gdy grupa pierwotnie siedząca zaczęła chodzić podczas drugiego ćwiczenia, ich kreatywność znacząco wzrosła.


Jak była oceniania kreatywność uczestników badania? Sprawdzano, czy powstałe pomysły są innowacyjne, ale również racjonalne, czyli takie, które jesteśmy w stanie wykorzystać i są maksymalnie unikalne. Oppezzo zwraca uwagę na sposób notowania wymyślonych propozycji - warto robić to poprzez nagrywanie siebie. Dlaczego? Zapisywanie pomysłów sprawia, że próbujemy ubrać je w słowa, zaczynamy robić wstępną selekcję, czy na pewno warto to zapisać? A chodzi nam przede wszystkim o etap burzy mózgów czyli generowania ich w jak największej liczby, jakość możemy zweryfikować po odsłuchaniu nagrania.


Jeśli nie masz możliwości spacerowania na zewnątrz (co na pewno jest przyjemniejsze), zrób to po prostu w domu lub w biurze. Zmiana miejsca na pewno pomoże wyjść ze schematu i popatrzeć na rzeczy z innej perspektywy, ale nie ograniczaj się - chodzenie w zamkniętym pomieszczeniu również dawało niesamowite efekty.


Jeśli chcecie poczytać więcej na temat kreatywności, zapraszam do pozostałych artykułów. Znajdziecie je pod tagiem kreatywność.Powodzenia,

Agnieszka

1 Comment


Guest
Feb 17, 2022

To prawda, dużo więcej i łatwiej przychodzą pomysły do głowy, po takim spacerze. W pracy kuchnia znajduje się na drugim końcu biura więc zazwyczaj urządzam sobie spacer po herbatę i spaceruję podczas gdy woda się gotuje. Wracam do biurka najczęściej z nowymi pomysłami. Z kolei obecnie jestem na urlopie macierzyńskim i dużo spaceruję z wózkiem i też zauważyłam, że w czasie spaceru dużo więcej pojawia mi się pomysłów w głowie.

Like

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page