top of page

Czynniki różnicujące podejście do zmiany

Dziś pierwszy wpis rozpoczynający cykl dotyczący zarządzania zmianą. Warsztaty z zarządzania zmianą prowadziłam w ramach współpracy z różnymi organizacjami. Niezależnie od tego, kim byli odbiorcy, warsztaty zawsze cieszyły się dużą popularnością. Świat zmienia się tak szybko, że niejako jesteśmy zmuszeni do tego, żeby oswoić się z tą zmianą, jednak może ona dotyczyć bardzo różnych sfer życia, a każdy człowiek może w inny sposób na nią reagować.

Mówi się o tym, że ludzie posiadają pewien stopień elastyczności, umiejętności asymilacyjnych, które pomagają im przystosować się do zmian. Jednak czy tylko to sprawia, że przechodzimy ten okres łatwiej czy trudniej? Postawa życiowa wpływająca na to, jak dana osoba postrzega otaczającą rzeczywistość, jest tylko jednym z czynników różnicujących podejście do zmiany. Skoro już o umiejętnościach mowa, to nie należy zapominać o doświadczeniach, czyli o tym, co szczególnie różnicuje grupę ludzi. Każdy z nas spotkał się ze zmianą- szkoły, pracy, partnera, mieszkania... Każda z tych sytuacji pozostawiła po sobie pewien obraz zmiany, który utkwił w naszej pamięci. Być może był to długi, stabilny okres niosący za sobą same pozytywne aspekty, a może burzliwa przemiana pełna nieprzewidzianych zdarzeń, obaw i pochopnych decyzji? Stając przed wyborem zazwyczaj wykonujemy bilans zysków i strat. Tak samo jest w przypadku zmiany. Nasze podejście do niej będzie pozytywne, jeżeli przyniesie korzyści, sukces, rozwój. Jeżeli natomiast jesteśmy świadomi negatywnych konsekwencji, nasza postawa się zmieni. Bardzo ważne jest również to, czy mamy wpływ na tą zmianę, czy zachodzi ona w pełni bez jakiejkolwiek naszej ingerencji. Mając możliwość niwelowania strat lub maksymalizowania zysków i kształtowania kierunku zmiany, będziemy bardziej aktywni i tym samym twórczo nastawieni do zmiany. Dlatego zazwyczaj osoby zaangażowane w planowanie i wdrażanie zmian odczuwają większe poczucie bezpieczeństwa, gdyż sprawują nad tym kontrolę i są zaangażowani w cały proces, a nie tylko w odbiór konsekwencji zmiany. W kolejnym wpisie opowiem Wam o postawach wobec zmian:) Czekam na komentarze o Waszych doświadczeniach ze zmianą!

Comentarios


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page