top of page

Dlaczego warto mieć hobby?

Przed Wami ostatni artykuł z jesiennego cyklu. Na deser zostawiłam temat szczególny, bo niezależnie od pory roku aktualny. Jednak zwłaszcza jesienią posiadanie pasji może nam pomóc odzyskać energię do działania. Oto kilka powodów dlaczego warto mieć hobby/pasję.1. Pomaga nam się odprężyć i odzyskać energię

Nie ma żadnej wątpliwości, że hobby jest czymś, co wykonujemy z przyjemnością. Nikt z nas nie wybiera sobie przecież takich pasji, do których zmusza się. Dla jednego bieganie będzie męką, dla kogoś innego walką z własnymi słabościami, sposobem na stres czy zwiększenie energii. Właśnie to jest w pasji najlepsze! Wolny czas możemy spędzić w sposób konstruktywny, bez obaw, że to co robimy nic nie znaczy. A znaczy naprawdę dużo... Hobby sprawia, że odrywamy się od codziennych problemów i skupiamy się w danym momencie na jednej rzeczy. Wprawia nas w dobry humor, bo robimy to, co najbardziej lubimy.


2. Uczy nowych rzeczy i rozwija kreatywność

Gdy rozpoczynamy przygodę z nowym hobby chcemy dowiedzieć się jak najwięcej. Np. w przypadku zdobienia przedmiotów metodą decoupage czytamy o użytych materiałach, miejscach gdzie można je kupić, chodzimy na warsztaty i poznajemy nowe techniki. Jeżeli kochasz podróżować dowiadujesz się coraz więcej o otaczającym nas świecie - dorobku kulturowych, przyrodzie, społeczeństwie... Często generujemy nowe pomysły: jak zrobić to lepiej, inaczej? Gdy robimy to, co najbardziej lubimy nie odczuwamy zmęczenia ani znudzenia. Jesteśmy skoncentrowani, ale czerpiemy z tego radość.


3. Uaktywnia samodyscyplinę i umiejętne zarządzanie czasem

W przypadku hobby nasza motywacja jest silna. Nie odkładamy tych czynności na później, nie mamy problemu, żeby od razu się zabrać za to. Wszystko dlatego, że motywacja jest wewnętrzna i związana z pozytywnymi emocjami, które nam towarzyszą przy wykonywaniu tej czynności. Potrafimy zarządzać swoim czasem w taki sposób, aby systematycznie rozwijać pasję. Dzięki temu nasz harmonogram jest bardziej uporządkowany, a my zdyscyplinowani.


4. Wzbogaca naszą osobowość

Wielokrotnie słyszymy, że ktoś jest człowiekiem z pasją i często takie osoby podziwiamy. Charyzmatyczni liderzy, indywidualiści, osoby wyróżniające się z tłumu... To właśnie pasja sprawia, że w pełni się w coś angażujemy, zdobywamy coraz więcej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Dzięki temu mamy więcej do powiedzenia i jesteśmy postrzegani przez innych jako ciekawe osobowości.


6. Sprzyja zawieraniu nowych znajomości i dbaniu o relacje

Posiadanie hobby sprawia, że chętniej obracamy się w kręgu osób o podobnych zainteresowaniach. Możemy wzajemnie dyskutować, wymieniać się doświadczeniami, uczyć się od siebie. Jest to dobry patent dla osób, które są nieśmiałe i mają trudność w nawiązywaniu kontaktu. Chcąc rozwijać swoje hobby szukamy spotkań, forum, blogów, społeczności, które nam w tym pomogą. Gdy przebywamy wśród osób, które nadają na tej samej fali, relacje tworzą się naturalnie. Wspólna pasja pomaga też na pielęgnowanie już istniejących relacji w rodzinie, związku czy wśród znajomych. Wspólna wycieczka, jazda na motorze, wypad na narty czy odnawianie starych mebli? Niektóre rodzaje hobby nabierają większego sensu właśnie wtedy, gdy możemy je wykonywać z kimś innym.


Na koniec kilka słów o mojej pasji i dlaczego dla mnie osobiście ten temat jest ważny. Moją największą pasję jest podróżowanie. I nie mam tu na myśli dalekich podróży, bo moim celem nie jest zaliczanie kolejnych miejsc na świecie. Dużo jeżdżę zarówno po Polsce, jak i Europie i każda, nawet mała wyprawa jest dla mnie ekscytująca. Podróżowanie sprawia, że wciąż się rozwijam i uczę:

- otwieram się na nową kulturę,

- uczę się być wśród osób odmiennych ode mnie,

- poznaję nowych ludzi,

- rozwijam kreatywność szukając niecodziennych rozwiązań,

- przekraczam granicę własnych słabości i pokonuję strach,

- dowiaduję się nieznanych informacji o świecie,

- mogę doświadczać namacalnie nowych miejsc - nie oglądać już ich na ekranie komputera, tylko zobaczyć, dotknąć, poczuć zapach...,

- rozwijam umiejętność planowania i oszczędzania,

- odpoczywam i odrywam się od codziennych problemów,

- ładuję swój akumulator,

- czuję się wolna i spełniona.


Mam nadzieję, że dowiem się, jaką Wy macie pasję i dlaczego akurat ta Was do siebie przyciągnęła! I pożegnacie się z jesienną chandrą... :)


Miłego wieczoru!

Comentarios


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page