top of page

Jak poznać siebie i spełniać się w nowej pracy?

Podczas pracy trenerskiej lub menedżerskiej spotykałam się z wieloma sytuacjami, które doprowadziły kogoś do decyzji o zmianie pracy. Część z nich wskazywała na otrzymanie lepszej oferty pracy: większa pensja, dodatkowe profity, możliwości rozwoju i awansu, prestiż. Kolejna część dotyczyła przyczyn zewnętrznych: przeprowadzka, narodziny dziecka, choroba członka rodziny. Pojawiały się sytuacje, gdy zmiana pracy wiązała się z ucieczką – wypalenie zawodowe (wszędzie dobrze, byle nie tutaj), konflikt w zespole lub z pracodawcą, lęk przed wprowadzanymi zmianami w firmie. Ostatnia część to najbardziej świadomi pracownicy, którzy postanowili zmienić branżę, rozwijać swoje pasje oraz podążać za tym, co naprawdę chcą w życiu robić.

Wielokrotnie wracam myślami do tych sytuacji i wciąż zastanawiam się, ile z tych osób zmieniając pracę spojrzało naprawdę w głąb siebie. Ile z nich odbyło rozmowę ze sobą przed przyjęciem nowej posady? Dużo czasu poświęca się na analizę dwóch czynników – dlaczego chcę odejść z pracy i do jakiej pracy chcę pójść/czy chcę przyjąć tę ofertę pracy. Cały czas jednak mam poczucie, że zapominamy o najważniejszym – o nas samych. Jeśli nie wsłuchujemy się we własne potrzeby oraz wartości, nie dążymy do poznawania siebie, jak mamy podjąć dobrą decyzję? Dlatego dzisiaj przygotowałam zestaw pytań, który pomoże Wam poznać siebie i znaleźć pracę, która będzie do Was pasować. Podążanie za okazjami jest dobre, ale nie wtedy, gdy tracimy wgląd w siebie i idziemy w kolejną ślepą uliczkę.

 1. Co lubisz robić? Co sprawia Ci przyjemność?

 2. Jak wygląda/na czym polega Twoja wymarzona praca?

 3. Jakie masz kompetencje/ umiejętności?

 4. W czym jesteś dobra/y?

 5. Za co cenią Cię inni?

 6. W czym masz największe doświadczenie?

 7. W czym masz przewagę nad innymi?

 8. W jakich sytuacjach sobie nie radzisz?

 9. Co chcesz w sobie zmienić/rozwinąć?

 10. Co chcesz osiągnąć?

 11. Co możesz osiągnąć?

 12. Czego potrzebujesz od nowej pracy?

 13. Co jest dla Ciebie ważne w nowej pracy?

 14. Jakimi ludźmi chcesz się otaczać?

 15. Jakie szanse/trendy możesz wykorzystać?

Często Was zachęcam do zmiany i otwartości, jednak pamiętajcie, że najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą. Praca jest istotnym elementem, spędzamy w niej dużą część życia, a nasze potrzeby, wartości i umiejętności wciąż się rozwijają oraz ewoluują. Zamiast łapać okazje i podążać za tym co przyniesie los, monitorujcie swoje efekty na drodze do celu oraz sprawdzajcie, czy na pewno słuchacie i znacie siebie. Mam nadzieję, że pytania pomogą Wam znaleźć pracę, w której będziecie się spełniać.

コメント


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

 • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

 • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

 • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

 • jakie są korzyści pracy na talentach?

 • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page