top of page

Jakim jesteś typem prokrastynatora?

Przygotowując warsztaty z samodyscypliny natknęłam się na inspirującą książkę J. Combs "Zrób to teraz! Stop odkładaniu spraw na jutro". Wspominałam już Wam o niej rok temu w mojej recenzji książek o zarządzaniu czasem. Polecam ją gorąco - napisana przystępnym językiem, z humorem, ale dosadnie. Dla osób, które borykają się z problemem odkładania rzeczy na później, przypomnę najważniejszą rzecz. Prokrastynacja nie jest przyczyną. Jest skutkiem naszego działania. Nie jest to naturalna czynność. Gdyby tak było, odkładalibyście wszystko na później i nie robilibyście nic. Odkładasz tę konkretną czynność, bo istnieje ku temu jakiś powód. Bo jest to trudne, nudne, rutynowe, nieważne, niezgodne z Twoimi wartościami, itp. Dzisiaj szybki skrót tej książki - test na typ prokrastynatora. Mam nadzieję, że przybliży Was do odkrycia Waszego powodu :)

Poniżej znajdziecie wypowiedzi pasujące do każdego typu. Spróbujcie znaleźć te najbardziej odpowiadające Waszym myślom.

Neurotyczny perfekcjonista:

- Nie jestem w stanie niczego zacząć, dopóki nie będzie to absolutnie doskonałe.

- Mam tendencję do zachowań typu: wszystko albo nic.

- Jestem niezwykle skrupulatny i drobiazgowy w swoim zachowaniu i zwyczajach.

- Dążę do tego, co idealne dlatego wszystko kontroluję.

- Jestem tak pochłonięty tym, co robię, że ostatecznie niewiele udaje mi się zrealizować.

- Mam problem, by narzucić sobie realistyczny i sensowny termin ukończenia projektu. Cały czas dokonuję w nim poprawek.

- Aby coś stworzyć, muszę znać absolutnie wszystkie szczegóły, scenariusz, historię. Muszę mieć odpowiednie warunki.

- Czekam do ostatniej chwili z ukończeniem czegokolwiek. Uwielbiam adrenalinę, która wiąże się z tym, że muszę wybrnąć z tarapatów.

- Często się spóźniam.

- Często stawiam sobie nierealistyczne cele, a potem paraliżuje mnie strach.

- Budzę się przeciążony i kładę się do łóżka w tym samym stanie.

Łowca wielkich okazji

- Moje marzenia są tak wielkie, że sam pomysł, by wcielić je w życie działa na mnie paraliżująco. - Jestem idealistą. Żyję z głową w chmurach. - Mam problem z przyswojeniem sobie nawyków i umiejętności, które pozwoliłyby mi przemienić wizje w rzeczywistość. - Jestem obdarzony prawdziwa pasją, jednak mimo wielkich pragnień nie wierzę, że uda mi się osiągnąć sukces. - Często rozpoczynam projekt, a potem porzucam go tuż przed ukończeniem. - Czekam aż ktoś rozpozna mój potencjał i zrobię w życiu coś wielkiego. - Jestem zły gdy widzę rozdźwięk jaki istnieje pomiędzy moimi marzeniami a tym, co jest potrzebne, by je zrealizować. - Mam mnóstwo energii i dobre zdolności interpersonalne. Przydają mi się w przedsięwzięciach, które mogą przynieść mi zyski.

Chronicznie zmartwiony

- Często zastanawiam się, co się stanie, jeśli… - Lubię to, co znane i przewidywalne. - Obawiam się nowych wyzwań, bo mogą mnie one wyrwać ze strefy komfortu. - Mam problem z podejmowaniem decyzji i angażowaniem się. - Często unikam odpowiedzi, aby nie popełnić błędu i nikogo nie urazić. - Bardzo przeżywam nowe wydarzenia w moim życiu i potrzebuję czasu, żeby wszystko przemyśleć. - Jestem bardzo ostrożny i ważne jest dla mnie bezpieczeństwo. - Często radzę się innych oraz poszukuję akceptacji i przychylności. - Boję się, że moje działanie rozczaruje innych.

Buntownik

- Często mówię to, co ludzie chcieliby usłyszeć, ale robię to, co sam chcę. - Lubię zwracać na siebie uwagę poprzez wywoływanie konfliktów. - Nie odmawiam od razu zrobienia czegoś, ale ostatecznie tego nie robię. - Często jestem spięty, sztywny i poirytowany. - Bardzo łatwo ulegam frustracji i tracę nad sobą kontrolę. - Potrafię dobrze zaczynać różne rzeczy, ale nie kończę ich w tak dobrym stylu. - Unikam zadań, których nie lubię. Uważam je za nieważne i drugorzędne. - Lubię rozmyślać o tym, co muszę zrobić, by pokonać kryzys, który sam sprowokowałem.

Dramatoholik

- Zazwyczaj zostawiam wszystko na ostatnią chwilę, gdyż najlepiej pracuję pod presją. - Stresujące sytuacje powodują u mnie przypływ adrenaliny. W ostatniej sekundzie wychodzę cało z opresji. - Rzadko jestem punktualny. Lubię tzw. wielkie wejścia. - Rzadko przyznaję się przed sobą do tego, jak marnuję czas, odkładając wszystko na ostatnią chwilę i marnując energię na działanie pod presją. - Nawet gdy odnoszę sukces, to i tak ze wszystkim zwlekam, ponieważ zaczynam marzyć i fantazjować. Potrafię być wtedy bardzo kreatywny. - Często obwiniam kogoś innego za niedotrzymywanie terminów i unikam przyjęcia odpowiedzialności. - Potrafię znaleźć wyjście z każdej sytuacji, w jakiej się znajdę. - Często mam wahania nastrojów. Są dni kiedy jestem bardzo produktywny, ale są też takie dni, kiedy nie robię nic. - Mam problem z zachowaniem równowagi i wytrwałości.

Gniewny dawca, nadgorliwiec

- Jestem tak skoncentrowany na troszczeniu się o innych, że zaniedbuję istotne obszary swojego życia. - Zwykle biorę na siebie zbyt wiele, daję zbyt dużo, przez co czuję się wyczerpany i odkładam ważne zadania na później. - Moja produktywność jest tak wielka, że w moim życiu zaczyna brakować równowagi - Zgadzam się na wszystko, nie potrafię powiedzieć ‘nie’. - Nigdy nie czuję się doceniony i dostatecznie wynagrodzony za swój wysiłek. - Przytłaczają mnie liczne zobowiązania, przez co brakuje mi na wszystko czasu. - Praca i kariera są dla mnie najważniejsze. - Jestem zbyt zajęty, by znaleźć czas na relaks. - Czuję się uwięziony w byciu wiecznie zajętym i w pracy, nie mając czasu dla siebie. - Planuję zbyt dużo spotkań i zajęć, a przez to ciągle spóźniam się i coś przekładam lub zapominam o ważnych rzeczach. - Nie potrafię delegować zadań, gdyż wolę zrobić to sam i dobrze. - Zazwyczaj daję z siebie więcej, niż się ode mnie wymaga, a następnie zwlekam ze zrobieniem czegoś, co rzeczywiście jest ważne.


Jak widzicie źródło Waszego odkładania rzeczy na później leży troszkę głębiej ;) W kolejnym artykule podam Wam wskazówki, jak sobie poradzić z przyczyną Waszej prokrastynacji w zależności od posiadanego typu. Śledźcie mojego bloga oraz profil na facebooku Czas na rozwój. Podzielcie się swoimi wynikami!

Agnieszka

Najnowsze posty

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page