top of page

Jakim jesteś typem prokrastynatora?

Przygotowując warsztaty z samodyscypliny natknęłam się na inspirującą książkę J. Combs "Zrób to teraz! Stop odkładaniu spraw na jutro". Wspominałam już Wam o niej rok temu w mojej recenzji książek o zarządzaniu czasem. Polecam ją gorąco - napisana przystępnym językiem, z humorem, ale dosadnie. Dla osób, które borykają się z problemem odkładania rzeczy na później, przypomnę najważniejszą rzecz. Prokrastynacja nie jest przyczyną. Jest skutkiem naszego działania. Nie jest to naturalna czynność. Gdyby tak było, odkładalibyście wszystko na później i nie robilibyście nic. Odkładasz tę konkretną czynność, bo istnieje ku temu jakiś powód. Bo jest to trudne, nudne, rutynowe, nieważne, niezgodne z Twoimi wartościami, itp. Dzisiaj szybki skrót tej książki - test na typ prokrastynatora. Mam nadzieję, że przybliży Was do odkrycia Waszego powodu :)

Poniżej znajdziecie wypowiedzi pasujące do każdego typu. Spróbujcie znaleźć te najbardziej odpowiadające Waszym myślom.

Neurotyczny perfekcjonista:

- Nie jestem w stanie niczego zacząć, dopóki nie będzie to absolutnie doskonałe.

- Mam tendencję do zachowań typu: wszystko albo nic.

- Jestem niezwykle skrupulatny i drobiazgowy w swoim zachowaniu i zwyczajach.

- Dążę do tego, co idealne dlatego wszystko kontroluję.

- Jestem tak pochłonięty tym, co robię, że ostatecznie niewiele udaje mi się zrealizować.

- Mam problem, by narzucić sobie realistyczny i sensowny termin ukończenia projektu. Cały czas dokonuję w nim poprawek.

- Aby coś stworzyć, muszę znać absolutnie wszystkie szczegóły, scenariusz, historię. Muszę mieć odpowiednie warunki.

- Czekam do ostatniej chwili z ukończeniem czegokolwiek. Uwielbiam adrenalinę, która wiąże się z tym, że muszę wybrnąć z tarapatów.

- Często się spóźniam.

- Często stawiam sobie nierealistyczne cele, a potem paraliżuje mnie strach.

- Budzę się przeciążony i kładę się do łóżka w tym samym stanie.

Łowca wielkich okazji

- Moje marzenia są tak wielkie, że sam pomysł, by wcielić je w życie działa na mnie paraliżująco. - Jestem idealistą. Żyję z głową w chmurach. - Mam problem z przyswojeniem sobie nawyków i umiejętności, które pozwoliłyby mi przemienić wizje w rzeczywistość. - Jestem obdarzony prawdziwa pasją, jednak mimo wielkich pragnień nie wierzę, że uda mi się osiągnąć sukces. - Często rozpoczynam projekt, a potem porzucam go tuż przed ukończeniem. - Czekam aż ktoś rozpozna mój potencjał i zrobię w życiu coś wielkiego. - Jestem zły gdy widzę rozdźwięk jaki istnieje pomiędzy moimi marzeniami a tym, co jest potrzebne, by je zrealizować. - Mam mnóstwo energii i dobre zdolności interpersonalne. Przydają mi się w przedsięwzięciach, które mogą przynieść mi zyski.

Chronicznie zmartwiony

- Często zastanawiam się, co się stanie, jeśli… - Lubię to, co znane i przewidywalne. - Obawiam się nowych wyzwań, bo mogą mnie one wyrwać ze strefy komfortu. - Mam problem z podejmowaniem decyzji i angażowaniem się. - Często unikam odpowiedzi, aby nie popełnić błędu i nikogo nie urazić. - Bardzo przeżywam nowe wydarzenia w moim życiu i potrzebuję czasu, żeby wszystko przemyśleć. - Jestem bardzo ostrożny i ważne jest dla mnie bezpieczeństwo. - Często radzę się innych oraz poszukuję akceptacji i przychylności. - Boję się, że moje działanie rozczaruje innych.

Buntownik

- Często mówię to, co ludzie chcieliby usłyszeć, ale robię to, co sam chcę. - Lubię zwracać na siebie uwagę poprzez wywoływanie konfliktów. - Nie odmawiam od razu zrobienia czegoś, ale ostatecznie tego nie robię. - Często jestem spięty, sztywny i poirytowany. - Bardzo łatwo ulegam frustracji i tracę nad sobą kontrolę. - Potrafię dobrze zaczynać różne rzeczy, ale nie kończę ich w tak dobrym stylu. - Unikam zadań, których nie lubię. Uważam je za nieważne i drugorzędne. - Lubię rozmyślać o tym, co muszę zrobić, by pokonać kryzys, który sam sprowokowałem.

Dramatoholik

- Zazwyczaj zostawiam wszystko na ostatnią chwilę, gdyż najlepiej pracuję pod presją. - Stresujące sytuacje powodują u mnie przypływ adrenaliny. W ostatniej sekundzie wychodzę cało z opresji. - Rzadko jestem punktualny. Lubię tzw. wielkie wejścia. - Rzadko przyznaję się przed sobą do tego, jak marnuję czas, odkładając wszystko na ostatnią chwilę i marnując energię na działanie pod presją. - Nawet gdy odnoszę sukces, to i tak ze wszystkim zwlekam, ponieważ zaczynam marzyć i fantazjować. Potrafię być wtedy bardzo kreatywny. - Często obwiniam kogoś innego za niedotrzymywanie terminów i unikam przyjęcia odpowiedzialności. - Potrafię znaleźć wyjście z każdej sytuacji, w jakiej się znajdę. - Często mam wahania nastrojów. Są dni kiedy jestem bardzo produktywny, ale są też takie dni, kiedy nie robię nic. - Mam problem z zachowaniem równowagi i wytrwałości.

Gniewny dawca, nadgorliwiec

- Jestem tak skoncentrowany na troszczeniu się o innych, że zaniedbuję istotne obszary swojego życia. - Zwykle biorę na siebie zbyt wiele, daję zbyt dużo, przez co czuję się wyczerpany i odkładam ważne zadania na później. - Moja produktywność jest tak wielka, że w moim życiu zaczyna brakować równowagi - Zgadzam się na wszystko, nie potrafię powiedzieć ‘nie’. - Nigdy nie czuję się doceniony i dostatecznie wynagrodzony za swój wysiłek. - Przytłaczają mnie liczne zobowiązania, przez co brakuje mi na wszystko czasu. - Praca i kariera są dla mnie najważniejsze. - Jestem zbyt zajęty, by znaleźć czas na relaks. - Czuję się uwięziony w byciu wiecznie zajętym i w pracy, nie mając czasu dla siebie. - Planuję zbyt dużo spotkań i zajęć, a przez to ciągle spóźniam się i coś przekładam lub zapominam o ważnych rzeczach. - Nie potrafię delegować zadań, gdyż wolę zrobić to sam i dobrze. - Zazwyczaj daję z siebie więcej, niż się ode mnie wymaga, a następnie zwlekam ze zrobieniem czegoś, co rzeczywiście jest ważne.


Jak widzicie źródło Waszego odkładania rzeczy na później leży troszkę głębiej ;) W kolejnym artykule podam Wam wskazówki, jak sobie poradzić z przyczyną Waszej prokrastynacji w zależności od posiadanego typu. Śledźcie mojego bloga oraz profil na facebooku Czas na rozwój. Podzielcie się swoimi wynikami!

Agnieszka

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page