top of page

Czym jest talent?

Bardzo często słowo talent kojarzy się z unikalną, wybitną zdolnością, sukcesami artystycznymi czy mistrzostwem. Podejście do rozwoju Gallupa oparte na mocnych stronach pokazuje zupełnie inną perspektywę. Donald O. Clifton w narzędziu CliftonStrengths (potocznie nazywanym testem Gallupa) stworzył sekwencje 34 uniwersalnych talentów, czyli takich, które nie zależą od pochodzenia, płci, wyznawanej religii czy pełnionej roli zawodowej. Co ważne, posiada je każdy człowiek, a nie wybrane jednostki.

Czym jest talent?

Talent to sposób, w jaki myślimy, działamy, odczuwamy, wchodzimy w relację, realizujemy cele, który może być produktywnie wykorzystany. W związku z tym każdy z nas ma 34 talenty wymienione w teście CliftonStrengths, ale ułożone w unikalną sekwencję. Te najbardziej dominujące tworzą filtr, przez który patrzymy na świat, zdarzenia, ludzi i najbardziej wpływają na nasze myślenie, działanie, podejmowanie decyzji, itp. Po pozostałe talenty sięgamy rzadziej, a po niektóre wcale. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie realizować pewnych zadań, jeśli nie mamy określonego talentu wysoko. Podejście Gallupa mówi o tym, że jesteśmy w stanie różnymi drogami i sposobami dochodzić do tych samych rozwiązań i uzyskiwać takie same efekty. Np. jeden lider będzie budował sukces zespołu na talencie osiągania, motywując innych do realizowania celów. Inny osiągnie również ten sam cel, ale budując drogę do niego na talencie rozwijania innych. Trzeci lider dojdzie do celu dzięki indywidualizacji i rozdzieleniu zadań zgodnie z mocnymi stronami pracowników. Czwarty lider swoim czarem wprowadzi taką atmosferę, że wszyscy będą chcieli osiągnąć ten cel. Piąty lider swoim strategiem znajdzie najlepszą i najskuteczniejszą drogę do realizacji. I tak mogłabym wymieniać do 34, ale myślę, że już wiecie o co mi chodzi ;) To, co ważne, że talenty mogą się wzajemnie wzmacniać i osłabiać, więc warto spojrzeć nie tylko na każdy talent osobno, ale też na to, jak wzajemnie na siebie wpływają.


Czym się różni talent od mocnej strony?

Jak wcześniej wspomniałam, wg Gallupa talent może być produktywnie wykorzystany. Co to oznacza? Jeśli przyjmiemy informacje, że mamy takie talenty i nic więcej z tym nie zrobimy, to zostaniemy dokładnie w tym samym miejscu, w którym jesteśmy. Będziemy posługiwać się mniej lub bardziej świadomie jakimś schematem myślenia, działania i odczuwania, który będzie doprowadzał nas czasem do sukcesów, a czasem do porażek. Aby talent przerodził się w mocną stronę, musimy nad naszym talentem pracować - zainwestować w niego. Jak możemy to zrobić?

1. Zidentyfikuj swoje talenty.

2. Zrozum swoje talenty.

3. Odkryj jasne i ciemne strony talentów- sprawdź, w czym dany talent Cię wspiera, a w czym Ci przeszkadza.

4. Obuduj swój talent wiedzą - sprawdź, jak możesz poszerzyć swoją wiedzę i jaka wiedza jest Ci potrzebna, aby rozwijać dojrzałość swojego talentu.

5. Świadomie używaj swoich talentów, stawiaj sobie cele, dzięki którym z nich skorzystasz, podejmuj się zadań spójnych z Twoimi talentami.

6. Zweryfikuj, jak działa Twój talent, jakie przynosi Ci rezultaty, co możesz kontynuować, a co potrzebujesz zmienić.


Jakie talenty warto posiadać?

Nie ma lepszych i gorszych talentów. Wszystkie są neutralne. To dojrzałość talentu mówi o tym, jakie przyniesie on rezultaty. Np. niedojrzały talent odpowiedzialność może doprowadzać do tego, że będziesz brać na siebie zbyt dużo obowiązków, a konieczność bycia słownym sprawi, że będziesz przeciążona/y. Dojrzały talent odpowiedzialności jest asertywny, bierze na siebie tyle zadań i zobowiązuję się do takich rzeczy, aby być w stanie sprostać wyzwaniu. Pamiętaj też o tym, aby przyjrzeć się dokładnie talentom (zarówno Twoim, jak i innych) z różnych perspektyw, zobaczyć jaką wartość wnoszą. Różnice między ludźmi dają możliwość budowania relacji i wspólnych sukcesów w niespodziewany dla nas sposób, dlatego warto wchodzić w interakcję i działać z osobami o zróżnicowanych talentach i sprawdzać, jaki to przynosi efekt.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat talentów i koncepcji rozwoju opartego na mocnych stronach, zapraszam do kategorii talenty. Jeśli chcesz poszerzyć swoją perspektywę oraz wzmacniać efektywność talentów - umów się konsultację wyników badania Gallupa.

留言


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page