top of page

Jak znaleźć właściwą pracę?

Jakiś czas temu wspominałam, że brałam udział w szkoleniu z zarządzania talentami. Jednym z tematów było zwiększanie wydajności pracowników. I wbrew pozorom prawidłową odpowiedzią nie jest pracować więcej i płacić więcej. Wywiad z psychiatrą Edwardem M. Ned Hallowell na temat dopasowania pracowników do stanowisk i miejsca pracy rozpoczął długą dyskusję. Nie będę Was zanudzać dzisiaj nowinkami z życia HR, jednak temat ten nie daje mi spokoju. Bo o efektywności dopasowania pracownika do pracy nie świadczy tylko świetnie przeprowadzona rekrutacja i dogłębną analiza, ale także to na co kandydat się decyduje. Stąd dzisiaj ważny temat, dlaczego podejmujemy pracę, której nie lubimy i nie chcemy?

Znalezienie pracy, którą lubimy i w której czujemy się dobrze daje korzyści obu stronom - zarówno pracodawcy, jak i Tobie. Pracownik jest wtedy bardziej zaangażowany, nie robi tylko tego, co ktoś mu każe - sam generuje pomysły i rozwiązuje problemy. Podejmuje decyzje, bo czuję się odpowiedzialny za to co robi. Chce zdobywać nową wiedzę, uczyć się i rozwijać, bo go ta dziedzina interesuje, dąży do samodzielności i bycia ekspertem. Dlaczego w takim razie tak wiele osób pracuje na nieodpowiednich stanowiskach?

Najczęściej przyczyną jest brak podejmowania dobrych decyzji, nieznajomość siebie - własnych kompetencji, umiejętności czy pasji oraz życie pod presją - czasu, pieniędzy czy innych ludzi. Kończymy studia i nie wiemy, co dalej. Czujemy presję ze strony rodziny, aby podjąć dobrze płatną pracę, najlepiej w zawodzie. Nie zawsze jednak wybór studiów jest tożsamy z tym kim chcemy być i co chcemy robić. Kto z Was mając 19 lat miał pewność, że obrane studia dadzą Wam pracę, która będzie związana z Waszą życiową pasją? Czując presję zewnętrzną, wyposażeni w magistra, podejmujemy jakąkolwiek pracę. Na początku uczymy się nowych rzeczy, praca wydaje się nawet ciekawa, dobrze płacą, ale po jakimś czasie zaczynamy się wypalać. Przychodzimy do pracy z przymusu, bo trzeba za coś żyć. My nie jesteśmy zadowoleni, pracodawca również, bo nie przynosimy odpowiednich wyników. W końcu ktoś robi nam przysługę i nas zwalnia. I co dzieje się dalej? Jesteśmy spanikowani, bo nie mamy pracy, a przecież potrzebujemy stałego dochodu. Zamiast zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, gdzie tak naprawdę chcemy pracować, łapiemy się pierwszej lepszej pracy, okłamując siebie i rekrutera, że jest to idealna praca dla nas. I wchodzimy po raz kolejny w błędne koło. Wierzcie mi, można tak przez wiele lat. Prowadząc warsztaty z wypalenia zawodowego spotkałam się z osobami w wieku 35-40 lat, którzy pracując w wielu miejscach pracy nie odnaleźli jeszcze swojego miejsca.

Hallowell mówi o tym, że trzeba odpowiedzieć sobie na trzy ważne pytania:

1. Co lubię robić?

2. W czym jestem dobry?

3. Za co będą mi płacić?

To trzecie pytanie sprawia, że wychodzimy poza sferę nierealnych marzeń o idealnej pracy. Szukamy pracy, która przyniesie satysfakcję, poczucie spełnienia i kompetencji, chęć rozwoju, ale także możliwość utrzymania się. Dlatego apeluję, aby przed podjęciem nowej pracy lub w trakcie zastanawiania się nad zmianą poświęcić chwilę i znaleźć w sobie odpowiedź na te pytania. Jeśli chcecie więcej o tym poczytać, zapraszam do poprzedniego artykułu. Tam znajdziecie więcej pytań, które pomogą Wam przemyśleć podjęcie nowej pracy.

Pozdrawiam ciepło,

Agnieszka

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page