top of page

Co to jest test Gallupa i dlaczego warto go wykonać?

Kwestionariusz CliftonStrengths, zwany w Polsce potocznie testem Gallupa, to badanie umożliwiające poznanie swojej indywidualnej sekwencji talentów (czyli naszego naturalnego sposobu myślenia, działania, czucia). Jego obecna wersja jest efektem kilkudziesięciu lat badań nad potencjałem i poszukiwaniem uniwersalnych talentów, tzn. takich, które występują niezależnie od pełnionej roli zawodowej, płci, wykształcenia, wyznawanej religii, itd. Zaledwie 1 na 33 mln osób może mieć identyczną kolejność talentów w top 5, co świadczy o niezwykłej unikalności potencjału ludzkiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania, zapraszam do przeczytania artykułu do końca :)

słowo talent ułożone literkami scrabble

1. Jak wygląda kwestionariusz?

CliftonStrengths składa się ze 177 stwierdzeń uszeregowanych w pary (niektóre się powtarzają). Twoim zadaniem jest wybrać, które z nich najbardziej, najtrafniej Ciebie charakteryzuje. Na udzielenie odpowiedzi na każdą parę masz 20 sekund (tak, aby zbyt długo się nie zastanawiać - jeżeli coś ma być spójne z nami, to od razy zaznaczymy odpowiednią odpowiedź). Wypełnienie kwestionariusza zajmuje około 20-40 minut. Istotne jest to, aby na początku wybrać język polski - dzięki temu nie stracisz czasu na domyślanie się, co dokładnie oznacza stwierdzenie, jest sporo branżowego słownictwa.


2. Gdzie mogę kupić badanie?

Badanie możesz kupić na stronie Instytutu Gallupa, w zakładce CliftonStrengths. Możesz wybrać różne opcje badania - dla studentów, liderów, managerów, osób pracujących w sprzedaży. Polecam jednak wykonać podstawową wersję, nieukierunkowaną na żadną rolę. Jest ona dostępna w dwóch wersjach - Top 5 CliftonStrengths (105 zł), gdzie uzyskasz dostęp do 5 swoich kluczowych talentów oraz CliftonStrengths 34 (315zł), w której zobaczysz swoją indywidualną sekwencję 34 talentów. Osobiście polecam wykupienie wersji rozszerzonej, ponieważ daje ona pełny obraz naszych potencjalnych mocnych stron. Możesz też najpierw skorzystać z wersji Top 5, a potem rozszerzyć do pełnej wersji - nie musisz wypełniać testu jeszcze raz. Płatność jest możliwa kartą kredytową.


3. Co otrzymuję po wypełnieniu testu?

Wybierając Top 5 CliftonStrengths otrzymujesz:

- Raport głównych cech - ogólne opisy 5 dominujących talentów w języku polskim,

- Przewodnik po mocnych stronach - zawierający spersonalizowane opisy 5 dominujących talentów - część w języku polskim, część w języku angielskim,

- podsumowanie informacji na temat Twoich 5 talentów wraz z umiejscowieniem ich na mapie talentów,

- dodatkowe szczegółowe informacje na temat Twoich 5 talentów - po angielsku,

- moduły edukacyjne w języku angielskim: wprowadzenie do mocnych stron, informacje i ćwiczenia do wykonania po odebraniu wyników,

- możliwość udostępnienia informacji o talentach - dla przyjaciół czy współpracowników.


Wybierając CliftonStrengths 34 otrzymujesz wszystko to, co napisałam powyżej i dodatkowo:

- mapę talentów zawierającą wszystkie 34 talenty oraz opis dominującej domeny,

- Raport CliftonStrengths 34 - kompleksowy raport wszystkich Twoich talentów- w języku angielskim, spersonalizowane opisy, wskazówki oraz wyzwania do top 5 talentów, dłuższe opisy do talentów top 6-10 oraz krótkie opisy do pozostałych talentów, znajdziesz też porady, jak pracować z talentami oraz informacjeo prezentowanym podejściu do pracy nad słabościami,

- Raport Kolejność cech - sekwencja talentów wraz z krótkim opisem,

- e-book StrengthsFinder 2.0 - bestseller Gallupa w języku angielskim prezentujący wskazówki dotyczące talentów oraz informacje o podejściu rozwoju opartego na mocnych stronach,

- e-moduł przeprowadzający przez pracę z wynikami testu - w języku angielskim.

Pamiętaj o tym, aby wybrać w prawym górnym rogu język polski. Jeśli zostały przetłumaczone jakieś treści, to tylko wtedy pojawią się na stronie w wybranym języku.


Wyniki są wstępną hipotezą, którą warto zweryfikować z własnymi odczuciami, doświadczeniami, osiągniętymi sukcesami lub zestawić je z tym, jak odbierają nas inni. Ten sam talent u dwóch różnych osób może objawiać się podobnie lub zupełnie inaczej, dlatego warto sprawdzić, która część opisu najbardziej nas obrazuje.


4. Dlaczego warto skorzystać z narzędzia CliftonStrengths?

Wg mnie wartość badania powinna być oceniana subiektywnie. Skorzystasz z niego tyle, ile będziesz chciał/a zainwestować czasu i energii na rozwijanie tego, co uzyskasz i jak głęboko w to wejdziesz. Nie ma wątpliwości, że wypełnienie testu CliftonStrengths oraz dalsza praca z wynikami:

- pomoże Ci zidentyfikować Twój potencjał, - pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób myślisz, działasz, czujesz,

- wskaże Ci, w jaki sposób osiągasz cele oraz co powoduje, że ich nie realizujesz, - rozwinie Twoją samoświadomość, zobaczysz schematy, w które wchodzisz mniej lub bardziej świadomie, - pokaże Ci jaką wartość wnosisz dla innych - w relacjach prywatnych i zawodowych, będąc członkiem rodziny, społeczności, zespołu czy organizacji,

- wskaże Ci Twoje potrzeby dotyczące sposobu pracy, bycia w relacji, realizowania zadań, - pomoże Ci zrozumieć styl myślenia i działania innych osób,

- zwiększy Twoją efektywność i produktywność, - wskaże potencjalne drogi rozwoju. Obecnie na świecie test wykonało 23 mln osób, co pokazuje, jakim fenomenem jest odkrywanie mocnych stron i dalsza praca rozwojowa nad nimi. W następnym artykule dowiesz się, co możesz zrobić dalej z wynikami badania Gallupa i jak wykorzystać je najlepiej.


Dobrego wieczoru,

Agnieszka

Najnowsze posty

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page