Co blokuje naszą kreatywność? cz.1

Dziś kilka słów o blokadach kreatywności! Na początek skupmy się na dwóch najważniejszych, czyli tych, które dotyczą... nas samych! Znane powiedzenie brzmi Chcesz zmienić świat, zacznij od siebie, zatem jak to właściwie jest? Chcemy być kreatywni, ale sami tworzymy blokady?
Blokada 1 - paradygmat i stereotypy To w jaki sposób postrzegamy otaczający nas świat i go interpretujemy wpływa na kształtowanie się kreatywności. Stereotyp jest pewnego rodzaju soczewką, która zniekształca nasz obraz świata. Czasami jesteśmy go świadomi, ale są też takie przypadki, gdy kierujemy się nim przez całe nasze życie uważając to za fakt. Dzieje się tak dlatego, że próbujemy wytłumaczyć sobie niezgodność pomiędzy tym jak sprawy mają się w rzeczywistości, a jak powinny wyglądać w idealnym modelowym wzorcu na podstawie wyznawanych przez nas wartości. Dlatego w naszym umyśle nieustannie tworzy się dysonans i nieustannie poddajemy wszystko interpretacji. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas zadawać sobie pytanie:

  • czy to co myślimy o danej sytuacji jest prawdą czy tylko naszym subiektywnym odczuciem?

  • czy to co myślimy opiera się na faktach czy jedynie jest naszą oceną?

  • gdyby tą sytuację widział neutralny obserwator, co by o niej powiedział?


Blokada 2 - definiowanie problemu Zapewne wielokrotnie słyszeliście o tym, że sposób w jaki nazwiecie problem ma wpływ na jego rozwiązanie. Sytuacja, którą chcemy rozwiązać powinna być skonstruowana w taki sposób, aby wzbudzić w nas energię do działania.

Przykład pozytywnego celu: Nie chcę być bezrobotny - Chcę znaleźć pracę (w kolejnym kroku ustal jaką, gdzie, itp.) Nie chcę być gruby - Chcę schudnąć (w kolejnym kroku ustal ile kg, jak, itp.)


Warto również zastanowić się, czy zanim przejdziemy do działania mamy wystarczająco dużo informacji i czy wiemy co chcemy osiągnąć. Rozwiązywanie problemu bez końcowej wizji sprawia, że zadowalamy się jakimkolwiek efektem, natomiast niewystarczające wyczerpanie pojawiających się pytań powoduje szybkie zniechęcenie i błądzenie, co nie sprzyja budowaniu kreatywnych rozwiązań... Zatem nazwij cel pozytywnie, dobrze go zdefiniuj zadając sobie pytania i pomyśl o tym, jaki efekt końcowy chcesz zobaczyć!

Na dziś to już wszystko, dobre wprowadzanie zmian odbywa się małymi krokami ;) Zatem do dzieła! A wkrótce druga część artykułu o blokadach kreatywności!

Najnowsze posty
Tagi