Recenzja książek o zarządzaniu czasem.

W czasie gdy będziecie tworzyć swoje koło życia lub koło czasu przygotowałam dla Was przegląd książek na temat zarządzania czasem. Jeżeli szukacie dodatkowej literatury i dawki inspiracji, ale nie chcecie kupować książek w ciemno, oto kilka propozycji ode mnie.

1. Michael Heppell „Jak zaoszczędzić godzinę dziennie”.

Tą książkę wybrałam jako pierwszą do omówienia, bo jest dla mnie… numerem 1! Książka napisana jest łatwym językiem, a znajdziecie w niej wiele pomysłów na to jak dobrze zagospodarować swój czas. Autor podaje mnóstwo przykładów, więc nie jest to zarys teoretyczny tylko wiedza przetestowana w praktyce. Sięgnijcie po tę książkę jeśli potrzebujecie wsparcia w porządkowaniu swojej przestrzeni w domu i pracy, radzeniu sobie z listami zadań, podejmowaniu decyzji, wyrabianiu mięśnia działania czy niwelowaniu przeszkadzajek. Ja osobiście tę książkę uwielbiam, wciągnęłam ją w jeden wieczór. Pokolorowana jest zakreślaczem i zapełniona moimi notatkami, co oznacza, że dużo z niej wyniosłam inspirujących pomysłów!

2. Jeffery Combs „Zrób to teraz. Stop okładaniu spraw na jutro”.

Chcę opisać Wam tą książkę głównie dlatego, że jest… inna niż wszystkie. W zabawny i niecodzienny sposób opisuje problem prokrastynacji. Autor wymienia sześć typów prokrastynatorów o wdzięcznych nazwach: neurotyczny perfekcjonista, łowca wielkich okazji, chronicznie zmartwiony, buntownik, dramatoholik i gniewny dawca. Kiedy już dopasujemy do siebie odpowiedni typ i przeczytamy pełen humoru opis, autor nie pozostawia nas bez rozwiązania. Do każdego charakteru dopasowane są metody, jak przeciwdziałać odkładaniu spraw na później. Przedstawia również 7 skutecznych nawyków dla zdrowiejącego prokrastynatora.

3. dr Neil Fiore „Nawyk samodyscypliny”.

Kolejna pozycja również skierowana jest głównie do osób, które chcą poradzić sobie z odkładaniem spraw na później. Autor przedstawia metody, w jaki sposób zaprogramować w sobie wewnętrznego stróża. Podoba mi się ta książka głównie dlatego, że bardzo dokładnie opisuje problem – rozpoczynamy od tego dlaczego odkładamy działanie, w jaki sposób to robimy i uczymy się wewnętrznego dialogu z samym sobą. Bardzo ważnymi elementami są również przykłady i gotowe narzędzia. Jeżeli chcecie nauczyć się, jak pracować w stanie przepływu albo cieszyć się spotkaniami ze znajomymi bez wyrzutów sumienia, to sięgnijcie po tę książkę!

4. Lothar J. Seiwert „Spiesz się powoli”.

Tą książkę wybrałam szczególnie dla tych osób, które mają potrzebę trochę zwolnić w tym zwariowanym świecie. Zaprezentowane w niej metody pozwalają osiągnąć harmonię między życiem osobistym a zawodowym. Jest to książka, przez którą przechodzi się bardzo osobiście –tworzymy indywidualny plan działania w zależności od okresu życia w jakim jesteśmy, dominującej półkuli mózgowej, a także marzeń i wartości.

Mam nadzieję, że sięgniecie w najbliższym czasie po te pozycje lub pochwalicie się co innego przeczytaliście! :)

Najnowsze posty
Tagi