top of page

5 ćwiczeń pobudzających kreatywność i twórcze myślenie

Z racji początku tygodnia przygotowałam dla Was kilka ćwiczeń, które pozwolą Wam wrócić do formy po weekendzie i przy okazji pobudzą kreatywność i twórcze myślenie. Wybrałam takie ćwiczenia, żebyście mogli wykonać je gdziekolwiek jesteście: w autobusie, na przerwie w pracy czy też w domu przy śniadaniu ;)

1. Wyobraź sobie, że wyruszasz na tydzień na "bezludną wyspę". Masz 5 minut, żeby podjąć decyzję, co ze sobą zabierzesz. Możesz wybrać tylko cztery przedmioty. Następnie opisz w myślach, jak spędzisz krok po kroku przykładowy dzień w tym raju i jak wykorzystasz zabrane ze sobą przedmioty.

Pytania pomocnicze:

Jak upolujesz i przyrządzisz obiad?

Jak się zabezpieczysz w razie niebezpieczeństwa?

Jak wezwiesz pomoc?

Jak zbudujesz schronienie?

Co pomoże Ci wkupić się w łaski tubylców?

Jak będziesz spędzał tam czas?

Co jeszcze może Cię spotkać?

2. Karolina dostała na egzaminie zadanie polegające na stworzeniu rysunku składającego się z różnych figur. Nauczyciel nie zaliczył jej tego zadania, twierdząc, że pomyliła się i jedna z figur powtarza się. Czy miał rację? Jeśli tak, to o jaką figurę chodziło?

3. Rozwiąż zagadkę:

Pewien ekscentryczny hrabia zostawił po swojej śmierci oryginalny testament, w którym zapisał swojej ciężarnej suczce 21 parówek. Zgodnie z testamentem, jeśli Miszka urodziłaby psa, otrzymałaby 7 parówek, a szczeniak 14 parówek. Jeśli natomiast urodziłaby się suczka, to Miszka otrzymałaby 14 parówek, a młoda suczka pozostałe 7. Po narodzinach okazało się, że Miszka urodziła jedną suczkę i jednego psa. Jak rozwiązać sytuację zgodnie z testamentem?

4. Często uważa się, że myślenie dedukcyjne jest pochodną myślenia logicznego, więc daleko w nim do kreatywności. Jednak tym ćwiczeniem pokażę Wam jak wykorzystywać technikę dedukcji w sposób twórczy.

Zabawcie się w wynalazcę lub filozofa i dokończcie pytanie: "Co by było, gdyby...?". Spróbujcie znaleźć odpowiedź uruchamiając swoją bezgraniczną wyobraźnię!

Przykładowe pytania:

1. Co by było, gdyby z nieba zaczęły spadać kwiaty?

2. Co by było, gdybym potrafiła latać?

3. Co by było, gdybym dostała gwiazdkę z nieba?

4. Co by było, gdyby w lipcu spadł śnieg?

5. Co by było, gdyby w twoim autobusie siedział jeleń?

6. Co by było, gdybym przez jeden dzień czytała w ludzkich myślach?

7. Co by było, gdybym przez jeden dzień mogła być prezydentem?

Im bardziej abstrakcyjne pytania, tym lepiej!

5. Wybierz przedmiot z Twojego otoczenia i spróbuj sobie przypomnieć: kiedy go ostatni raz używałeś? z jaką piosenką/ filmem/ książką/ przysłowiem/ osobą Ci się kojarzy? Powtórz to ćwiczenie przynajmniej 3 razy.

Przykład:

Moneta - używana ostatni raz wczoraj, piosenka - "Money, money, money", film - "Ocean`s Eleven", książka - "Eugenia Gandet" przysłowie- "pieniądze szczęścia nie dają" , osoba - siostra.

Mam nadzieję, że jesteście już rozbudzeni i rozpoczniecie kreatywnie dzień!

Agnieszka

תגובות


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page