Test Gallupa - kiedy warto go zrobić i dla kogo jest przeznaczony?
- Agnieszka Łozińska-Moriak
- 18 mar
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 26 mar
Jeśli w Twojej głowie pojawiają się pytania: „Kiedy warto zrobić test Gallupa”, „Dla kogo przeznaczony jest test Gallupa” lub „Na jakim etapie najlepiej zrobić test Gallupa?”, ten artykuł jest dla Ciebie! Ze swojej praktyki coachingowej, spotkań z klientami i ich opinii oraz organizowanych działań na social mediach zebrałam najczęściej pojawiające się powody korzystania z testu Gallupa.
Spis treści:

Najczęściej podawane powody chęci zrobienia testu Gallupa:
Wiele osób wskazuje na chęć lepszego poznania siebie. Czują, że nie do końca znają siebie, swoje mocne strony i chcą w końcu zainwestować swój czas i energię, aby się temu lepiej przyjrzeć.
Kolejnym powodem jest trudność w określeniu ścieżki zawodowej - niektórzy są na etapie zmiany pracy, szukania nowego kierunku kariery lub pierwszych decyzji zawodowych. Chcą znaleźć taką rolę oraz środowisko zawodowe, w którym nie będą się wypalać, a dadzą z siebie to, co najlepsze. Będzie to droga spójna z nimi i ich potencjałem.
Wiele osób wspomina też o potrzebie świadomego rozwoju, czyli pragnienia lepszego wykorzystania swojego potencjału zgodnie z tym, co naturalne. Świadomy rozwój pomaga podejmować lepsze decyzje, a talenty pokazują kierunek naszego wzrostu. Dostrzegamy obszary, gdzie warto włożyć wysiłek oraz te, które należy odpuścić i nie pchać kamienia pod górę jak Syzyf. Osoby, które już są na drodze rozwoju od dłuższego czasu, szukają w wynikach usystematyzowania wiedzy oraz nowej perspektywy, świeżego spojrzenia.
Jest to również ważny element dla osób, które prowadzą własną działalność i chcą nie tylko rozwijać siebie, ale stawiają na rozwój biznesu. Zwracają uwagę na to, żeby zobaczyć nie tylko jak ich talenty pozytywnie wpływają na wyniki firmy i opinie, ale również jakie zadania powinni delegować, aby biznes mógł się rozwijać szybciej.
Bardzo częstym wątkiem poruszanym na spotkaniach jest brak pewności siebie. Wiele osób w wyniku badania szuka potwierdzenia swoich mocnych stron, by uwierzyć w siebie. Praca z wewnętrznym krytykiem czy sabotażystą jest łatwiejsza kiedy mamy obiektywne i rzetelne narzędzie oceniające nasz potencjał.
Kolejną grupą osób są osoby, które szukają wsparcia w procesie życiowych zmian - osobistych czy zawodowych, odnalezienia się po trudnych doświadczeniach, ale też wzmocnienia - jak moje zasoby mogą mnie wspierać w budowaniu lepszego życia, w drodze do dobrostanu?
Poniżej wybrane potrzeby moich klientów zebrane w dobrowolnej ankiecie wysyłanej przed sesją omówienia wyników testu Gallupa:
Chcę wykorzystać wiedzę o talentach przede wszystkim do czerpania z nich w codziennym życiu, ale też do szukania/ stworzenia wymarzonej formy pracy.
Chcę lepiej poznać siebie i odważyć się na zmiany zawodowe.
Wiedzę na temat swoich talentów chciałbym wykorzystać do wyszukania sobie przyszłej pracy, aby nie mieć „wypalenia zawodowego” oraz problemów w komunikacji. Poznając swoje mocne strony pragnę wykorzystywać je jako swoje atuty posiadając możliwości wpływania na świadome decyzje w swoim życiu. Pragnę mieć także wachlarz możliwości.
Chciałbym lepiej się poznać, czuję że utknąłem w miejscu. Muszę zacząć działać i pójść w kierunku spójnym z moimi talentami.
Chcę pracować lepiej, osiągać więcej w krótszym czasie, zrozumieć siebie i rozwijać swoją efektywność, produktywność.
Chcę zwiększyć swoją samoświadomość na temat swoich talentów, po prostu jakim jestem człowiekiem, z czego wynika moja osobowość oraz jak te talenty w różnych dziedzinach mogę wykorzystywać. Życie zawodowe: choć aktualnie nie zamierzam zmieniać pracy, nie czuję się w pełni usatysfakcjonowana z miejsca, w którym jestem. Zadaję sobie pytania, czy obecna rola i środowisko, w którym jestem, są dla mnie.
Dla kogo przeznaczone jest badanie Gallupa?
Badanie Gallupa nie jest skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Często bywa mylone z testem wskazującym odpowiedni zawód, jednak jego głównym celem jest rozwój osobisty. Jest to narzędzie przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać swoje mocne strony i je rozwijać - niezależnie od tego, czy prowadzą własną działalność, pracują na etacie, czy są zadowoleni ze swojej kariery zawodowej. Jak widać powyżej, jest wiele powodów korzystania z niego i każda osoba może mieć inne motywacje i oczekiwania wobec tego narzędzia. To, co istotne, skierowane jest do osób dorosłych, dla młodzieży i dzieci istnieje odrębna wersja.
Badanie Gallupa występuje w różnych formach - sprawdź, która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie.
CliftonStrengths - wersja Top 5 i 34 - wersja podstawowa, “uniwersalna”, najbardziej popularna i najczęściej zalecana.
CliftonStrengths dla Managerów - top 10 talentów
CliftonStrengths dla Liderów - top 10 talentów
CliftonStrengths dla Sprzedawców - top 10 talentów
CliftonStrengths dla Studentów - top 5 talentów
StrengtsExplorer dla dzieci (10-14 lat) - top 3 talenty
Kiedy warto sięgnąć po test Gallupa?
Patrząc na podawane powody, dlaczego warto sięgnąć po badanie Gallupa, można powiedzieć, że nie ma jednej dobrej okazji ani pory, kiedy na to się zdecydować.
Bardzo często klienci decydują się na test Gallupa z konsultacją, gdy czują się wypaleni zawodowo, szukają nowego kierunku ścieżki zawodowej, chcą zmiany, ale nie wiedzą jakie mają możliwości.
Kolejnym ważnym momentem jest sytuacja, gdy zależy im na dalszym rozwoju, ale czują, że wyczerpali możliwości, nie wiedzą jak się ukierunkować, w jaką wiedzę i umiejętności zainwestować, potrzebują bardziej świadomych wyborów.
Zauważyłam również tendencję do sięgania po test Gallupa przy okazji ważnych decyzji życiowych. Klienci chcą podnieść swoją pewność siebie i sprawdzić, jak mogą korzystać ze swoich zasobów wewnętrznych, aby kroczyć drogą w zgodzie ze sobą. A kiedy więcej wiesz o sobie, o tym jakie są Twoje mocne strony, ale i potencjalne słabości, w jakich sytuacjach sięgać po pomoc innych osób, droga do celu staje się łatwiejsza i pełniejsza.
Test Gallupa sprawdza się również dla osób prowadzących małe firmy lub działalność jednoosobową, zwłaszcza w momencie gdy chcą rozwijać biznes. Sięgają po to badanie, aby wiedzieć jakie obszary delegować na zewnątrz, kogo potrzebują, aby zespół działał efektywniej lub wzajemnie czerpać ze swoich talentów.
Jeśli zdecydujesz się na to, aby zrobić badanie Gallupa, to pamiętaj, aby zrobić przestrzeń na pracę z raportem. Nie tylko istotne jest to, z jaką intencją robisz badanie, ale również co zrobisz z wiedzą na temat swoich talentów. Jeśli zamierzasz wykonać test Gallupa, a potem schować go do szuflady i nic z nim więcej nie zrobić, bo nie masz teraz czasu, to takie działania nie mają sensu. Pamiętam dobrze słowa Asi Chmury, która mówiła, że tu nie chodzi o to, że my nie mamy na coś czasu, ale nie robimy na to czasu. Dlatego “zrób ten czas” i pracuj dalej z raportem, bo od samego wykonania badania nie zrealizujesz intencji, z jaką go postanowiłaś / łeś zrobić.