top of page

Aplikacje i książki wspomagające proces uczenia się

Ostatnio opisywałam jedną z kluczowych kompetencji przyszłości - szybkie uczenie się. Mogliście przeczytać o tym, co jest ważne, aby proces uczenia się przebiegał efektywnie. Podrzucam Wam jeszcze kilka przydatnych książek, aplikacji, filmów i podcastów.

Polecane aplikacje:

1. Focus To-do

W tej aplikacji zawarta jest metoda Pomodoro, o której ostatnio Wam wspominałam. Polega ona na ciągłej pracy bez rozpraszania się zgodnie z wcześniej ustalonym czasem. Po zakończonym interwale następuje przerwa i możemy ponownie powrócić do zadania. Co jeszcze zawiera aplikacja:

- podział na projekty i zadania

- ustawianie czasu zadań zgodnie z własnymi preferencjami

- ustawianie celów

- ustawianie przypomnienia

- planowanie działań - kalendarz

- blokadę telefonu - dzięki temu możemy odłączyć się od rozpraszaczy

- możliwość tworzenia grup

- element zabawy i motywacji - las, który rośnie w zależności od naszego zaangażowania

- ranking

- statystyki

- biały szum

Jest wiele aplikacji zawierających tego typu techniki, np. Pomodoro, Pomodoro Timer, Foca, Boosted, itp.

Opisana przeze mnie wydaje się najbardziej przejrzysta i ma wiele innych funkcji. Jeśli lubicie elementy animacyjne czy grywalizację to Forest - Focus Timer for Productivity będzie odpowiednia.

2. Aplikacja do medytacji i ćwiczenia uważności - Mindy.

Takich aplikacji również jest wiele, ja wybrałam Mindy ze względu na różnorodność. Aplikacja krok po kroku prowadzi przez różne techniki medytacji o różnej tematyce przewodniej. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie na oczyszczenie umysłu przed nauką czy ważnymi zadaniami. Wzbogacona jest o artykuły i podcasty.

3. Aplikacja do prowadzenia dziennika - Gird Diary

W ostatnim artykule wspominałam o tym, że warto dać sobie czas na swobodny przepływ naszych myśli. Dzięki temu sen będzie spokojniejszy, a my nie będziemy przebodźcowani, co usprawni nasz umysł. Dobrą metodą jest ich zapisywanie w czym może pomóc nam dziennik. Aplikacja pozwala zapisywać dzień po dniu nasze myśli, zawiera też pomocne pytania.

4. Lumosity - kiedyś wokół aplikacji było sporo zamieszania ze względu na to, że była promowana jako aplikacja, która uchroni ludzi przed chorobami neurodegeneracyjnymi tj. Alzheimer. Po zmianie komunikacji i wypłaceniu odszkodowań, firma trochę naprawiła swój wizerunek. Aplikacja posiada program treningowy, wiele gier o różnym poziomie trudności, ładnie wykonana pod kątem graficznym. Jeśli szukacie czegoś do codziennego krótkiego treningu mózgu, polecam.


Polecane książki:

1. Radek Kotarski "Włam się do mózgu" - przebadane naukowo techniki zweryfikowane w praktyce oraz informacje o tym jak się uczyć, kiedy i po co?

2. Carey Benedict "Jak się uczyć?" - napisana z poczuciem humoru książka o tym, jak uczyć się lepiej i efektywniej

3. Kaja Nordengen "Mózg rządzi" i "Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać mózg w dobrej formie" - Kaja opisuje w przystępny sposób, jak działa mózg i podsuwa ćwiczenia na aktywizację różnych procesów myślowych

4. Boguś Janiszewski "Mózg. To, czego dorośli ci nie mówią"- książka o mózgu dla nastolatków, napisana w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób, ale polecam dla każdego

5. Josh Davis "Dwie niezwykłe godziny" - wielokrotnie nawiązywałam na moim blogu do tej książki - o tym jak działa umysł podczas wykonywania zadań trudnych i ważnych

6. Charles Phillips "Trening mózgu. 50 zadań wzmacniających lewą i prawą półkulę" - możecie wykonać diagnozę dominującej półkuli oraz rozwiązać 50 łamigłówek wraz z weryfikacją odpowiedzi

7. Tony Buzan - jeden z największych autorytetów z dziedziny mózgu i uczenia się, znany przede wszystkim z techniki mapy myśli, polecam większość jego książek

8. Steven Masley "Zdrowy mózg. Jak zatrzymać demencję i poprawić funkcje poznawcze mózgu" - o skutkach podwyższone poziomu cukru we krwi na nasz mózg, bardzo ciekawa pozycja


Polecane podcasty:

1. Podcasty Joanny Podgórskiej na temat wpływu snu, sportu, diety i suplementacji na mózg

2. Podcasty Urszuli Dąbrowskiej - o mózgu w przystępnej formie, wiele ciekawych tematów, zwłaszcza ten o neuroplastyczności

3. Rozwojowiec - kanał prowadzony przez Damiana Redmer na yt, porusza różną tematykę, ale znajdziecie tam również ciekawostki naukowe na temat uczenia się, koncentracji, itp.

4. Podcasty Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na temat mózgu i uczenia się


Polecane filmy:

1. "Alfabet" z 2013 roku - smutna prawda na temat edukacji

2. "Wyjaśniamy tajemnice umysłu" - dostępny na Netflix, spora dawka wiedzy o mózgu w przystępnej i ciekawej formie

3. Filmy z serii Headspace - dostępne na Netflix, polecam zwłaszcza ten o medytacji

4. "Dlaczego jesteśmy kreatywni?" - świetny dokument przedstawiający odpowiedź na tytułowe pytanie zadane 30 ważnym osobom współczesnej kultury


Jeśli macie jakieś pozycje, które również polecacie, dajcie koniecznie znać!


Agnieszka

Comentários


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page