top of page

Jak kontrolować realizację wyznaczonych celów i rozwijać samodyscyplinę?

Mam nadzieję, że koło życia i czasu masz już uzupełnione i możesz przystąpić do następnego kroku! Dzisiaj przygotowałam kolejne narzędzie, które pomoże przełożyć poprzednie na działania. Podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów i sesji coachingowych często pojawiały się pytania, jak utrzymać poziom motywacji i dyscyplinę w realizowaniu założonych celów. Postaram się odpowiedzieć na to trudne pytanie... ;)

W 2009 r. w Stanach Zjednoczonych została wydana analiza badań przeprowadzonych na ponad 40 tys. uczestnikach. Miały one na celu zwiększenie motywacji do aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. Zastosowano ponad 20 różnych technik, które miały zintensyfikować osiągnięcie pożądanego efektu. Najbardziej ze wszystkich narzędzi sprawdził się monitoring, czyli śledzenie własnych postępów w osiąganiu celu. Polegał on na zaznaczaniu w formularzu, czy w danym dniu wypełnione zostało postanowienie. Dlaczego to jest takie ważne?

  • Sukces motywuje do dalszego działania. Nic tak nie cieszy, jak widok, że idzie nam coraz lepiej, a kolejny tydzień mimo gorszego początku zakończyłeś z satysfakcją. Poza tym wiele osób ma tak, że uwielbia robić listy i coś odhaczać, zaznaczać. A celebrowanie małych sukcesów dodaje jeszcze więcej optymizmu!

  • Badanie postępów to tak naprawdę Twój obowiązek. W jaki sposób chcesz osiągnąć cel, jeśli nie będziesz sprawdzać, czy podążasz we właściwym kierunku?

  • Zaznaczanie własnych działań wyrabia Twój nawyk. I to na dodatek dobry nawyk. Jeżeli będziesz wypełniać formularz codziennie, powrócisz do swojego celu na nowo, zastanowisz się co poszło nie tak, że nie udało Ci się go osiągnąć, tak jak zaplanowałeś.

  • Notując realizację własnych postanowień będziesz czuł się bardziej zobligowany do ich spełnienia. Będziesz sam się motywował i stawiał sobie wyzwania: "Już od 3 dni nie biegałem, zrobię to dziś!", "Miałem pojechać w tym tygodniu do lekarza, dziś jest ostatni dzień kiedy mogę to zrobić". Dzięki temu zaczynasz zobowiązywać się sam przed sobą do zrobienia czegoś. W końcu to Ty chcesz coś zmienić w swoim życiu czy rozwijać się w wybranej przestrzeni. Nikt tego za Ciebie nie zrobi! Robisz to, co chcesz, a nie to co musisz.

Dlatego oddaję do dyspozycji narzędzie, które pozwoli na kontrolę Twoich postępów. Na górze wpisz odpowiedni miesiąc. Dzięki temu będziesz mógł ten formularz wykorzystywać wielokrotnie. Po lewej stronie jest miejsce na Twoje przestrzenie z koła życia i czasu, np. sport, czas dla znajomych/partnera/rodziny, nauka angielskiego, wyjścia kulturalne, zdrowie odżywianie. Wpisz obok, ile razy w miesiącu chcesz tę czynność wykonywać. Możesz na kwestionariuszu założyć nawet konkretne dni - na górze są wpisane daty. Po wpisaniu swoich celów codziennie zapisuj swoje postępy. Dzięki temu zobaczysz, czy każdego dnia starasz się zdrowo odżywiać, czy chodzisz na fitness 2 razy w tygodniu tak, jak założyłeś albo czy wychodzisz do kina/teatru przynajmniej raz na dwa tygodnie. Wpisz to, co jest dla Ciebie ważne, bo tak jak wspominałam w artykule o kole życia, najważniejsze jest, aby cele wypływały z wyznawanych przez Ciebie wartości oraz Twoich marzeń :)


Poniżej znajdziesz formularz do pobrania w trzech wersjach kolorystycznych oraz wersji świąteczno-zimowej.


karta monitorowania celów
.pdf
Pobierz PDF • 6.92MB

karta monitorowania celów zimowa i świąteczna
.pdf
Pobierz PDF • 1.86MB

Comments


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page