top of page

Życie kołem się toczy - gotowe narzędzie ułatwiające wytyczanie celów i wprowadzanie zmian.

Dzisiaj opiszę jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w coachingu - koło życia. Zazwyczaj jest używane w trakcie pierwszych sesji, tak aby klient mógł zweryfikować, nad czym chce pracować w trakcie procesu lub na czym chce się najbardziej skupić. Prostota tego narzędzia oraz niesamowite rezultaty sprawiają, że każdy może zrobić je również samodzielnie, zwłaszcza wtedy, kiedy czujesz, że chcesz coś zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć.


1. Koło życia to okazja do spojrzenia na swoje życie całościowo.

Nie musisz od razu zastanawiać się nad każdym elementem wyrywkowo. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć co składa się na nasze koło- jakie elementy naszego życia są dla Ciebie ważne, a dopiero później pracować nad puzzlami tej układanki. Dodatkowo to narzędzie pomaga uporządkować nasze życie, podzielić je na jakieś odrębne części i je nazwać.


2. Koło życia pobudza do refleksji nad wartościami.

Wpisując kolejne elementy oraz układając je w kolejności podejmujesz decyzję, co jest dla Ciebie istotne i na czym chcesz się skupić w życiu, na co chcesz poświęcać swój czas i energię.


3. Koło życia zachęca do oceny obecnej sytuacji i wytyczenia celów

W ostatnim etapie zastanawiasz się, na ile jesteś zadowolony z obecnej sytuacji. Dzięki temu widzisz, który obszar wymaga wprowadzenia największych zmian, a który działa tak, jak chcesz. Rower nie pojedzie, jeżeli koło nie będzie okrągłe i napompowane. Tak samo nie będziesz mógł czerpać z życia wystarczająco satysfakcji, jeżeli poziom zadowolenia z ważnych dla Ciebie elementów będzie odstawał na tle innych. Jeżeli ważny jest dla Ciebie sport i chcesz biegać 3 razy w tygodniu, nie oznacza to, że będziesz wykonywał tę czynność kosztem np. spotkań z rodziną, która jest równie dla Ciebie ważna. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby wszędzie występowała wartość 100%, czasami może zadowolić Cię osiągnięcie 60%. Najważniejsze jest zachowanie równowagi bez poczucia, że zaniedbujemy jedną część na rzecz drugiej. Do każdego z takich obszarów wystosuj odpowiedni cel, który pomoże Ci podjąć działania, aby przywrócić harmonię.


Poniżej do pobrania instrukcja do samodzielnego wykonania ćwiczenia.

Koło życia nowe wydanie
.pdf
Download PDF • 602KB

Jeśli chcesz skorzystać z innych przygotowanych przeze mnie ćwiczeń, zerknij tutaj.

Comentários


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page