top of page
Laptop Typing on Bed

Test Gallupa - bezpłatny webinar

Zapraszam Cię na godzinny webinar o badaniu Gallupa.

  • co to jest test Gallupa?

  • dlaczego warto go wykonać?

  • top5 czy 34 - co wybrać?

  • jak wyglądają przykładowe wyniki?

  • do czego mogę użyć wyników badania?

Dla wszystkich uczestników przygotowałam prezent!

Recenzja książki "Szef w relacji z zespołem"

Dzisiaj przedstawię Wam książkę, na którą niedawno się natknęłam. Myślę, że warto się nad nią dłużej zatrzymać i podzielić z szerszym gronem. Książka Roberta Zych i Agnieszki Zych „Szef w relacji zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu” to idealna propozycja dla osób, które zarządzają zespołem i poszukują inspiracji do rozwoju.

Przez moje ręce przewija się wiele książek rozwojowych czy menedżerskich, mam także doświadczenie w zarządzaniu zespołem, więc postaram się Wam przekazać nie tylko subiektywną opinię na temat tej książki, ale także obiektywnie ocenić, na ile treści w niej zawarte są dla Was przydatne. Przyznam się od razu, że szybko przeleciałam przez troszkę jak dla mnie zbyt długi wstęp. W tego typu lekturach chcę przede wszystkim wgryźć się w tzw. mięso, czyli dotrzeć do tego, co istotne. Natomiast kolejne części mnie wciągnęły i mam nadzieję, że na Was również tak to zadziała.

Case study, czyli jak wykorzystać cudzy bagaż doświadczeń

Autor w każdym rozdziale nawiązuje do realnych wydarzeń. Korzysta z własnego doświadczenia, dzieli się swoją biografią. Pokazuje, w jaki sposób kształtuje się zespół oraz jego relacja z liderem na podstawie własnych doświadczeń na etapach kariery. Jest to idealna forma dla osób, które lubią uczyć się na konkretnych przykładach i potrzebują widzieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czasami teoria przedstawiana w książkach jest dla nas zawiła i zagmatwana, natomiast łatwiej jest ją przyswoić bazując na przykładach i odniesieniach do zespołów w środowisku pracowniczym.

Instrukcja obsługi zespołu w pigułce, czyli elementarz początkującego menedżera

Moja wiedza już jest na wyższym poziomie, więc książka nie pokazała mi wielu nowych obszarów. Aczkolwiek szczególnie istotne były dla mnie przykłady z życia autora, dzięki czemu mogłam zobaczyć, jak inaczej zareagował zespół czy lider w przypadku wprowadzania zmian. Jednak uważam, że dla początkującego menedżera czy trenera książka ta jest obowiązkowa. Każda osoba pracująca z zespołem musi znać i przejść przez cały proces kształtowania się zespołu. Oczywistym jest, że trzeba doświadczyć tego na własnej skórze: popełnić kilka błędów, zetrzeć się z zespołem… Ale dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z zarządzaniem ważne jest, aby przygotować się na pierwsze porażki i sukcesy. Poczuć się bezpieczniej mając wiedzę na temat zespołu. Uspokoić się, wiedząc, że kryzysy w zespole są normalne. Zrozumieć, dlaczego zespół oczekuje odpowiedzi na każde pytanie i nie potrafi działać bez lidera, a w późniejszym etapie jednak tej niezależności chce…

Po drugiej stronie medalu – perspektywa pracownika i szefa

Bardzo dużym plusem tej książki jest pokazanie procesu grupowego zarówno z perspektywy pracownika, jak i lidera. Autor nawiązując do swojej biografii, często opisuje zachowania współpracowników: w jaki sposób reagowali na nowego przełożonego lub nowy system, jak okazywali swoją lojalność wobec firmy, co ich motywuje do pracy. Na każdym etapie możemy zobaczyć, jak zachowuje się zespół, jak wygląda jego relacja z liderem oraz jakie mu towarzyszą myśli i uczucia. Dzięki temu widzimy pełny obraz funkcjonowania zespołu.

Uczta dla oczu i umysłu

Nie wiem jak Wy, ale ja czytając tego typu książki robię sporo notatek, zakreślam różne treści, aby szybciej później do nich wrócić. Istotne są dla mnie przejrzystość tekstu oraz wyszczególnienie najważniejszych informacji. W tym przypadku było to dużo bardziej ułatwione. Każdy rozdział zawiera wstęp, charakterystykę fazy oraz praktyczne informacje: czego unikać? jakie działania warto podjąć? jak motywować/ angażować/ okiełznać zespół? Dodatkowo graficznie przedstawione są najważniejsze symptomy każdego etapu oraz wskazówki dla lidera. Polecam skserować i zrobić sobie z tego mini ściągę w pigułce ;)

Coś dla miłośników sportu

Na koniec taka niespodzianka! Książka pokazuje dwie perspektywy faz rozwoju zespołu: biznesową napisaną przez Roberta Zycha oraz sportową, o której opowiada nam Agnieszka Zych. Mnie osobiście ta sportowa mniej interesowała z racji głębokiego osadzenia w pracy z zespołem w organizacji, ale potraktowałam to jako ciekawostkę - w jaki sposób w sporcie, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach radzi sobie zespół i lider. Myślę, że można wiele czerpać z doświadczeń Agnieszki i wykorzystać sporo w świecie biznesu. Zawsze mnie ciekawiło, jak ludzie wytrzymują razem przez długi okres pod presją czasu, stresu czy ogromnego wysiłku fizycznego oraz z czego wynika wahanie wyników zespołu.

Wszystkich zainteresowanych tematyką zarządzania zarówno w biznesie, jak i w sporcie, zachęcam do lektury! Idealna na jesienne wieczory z kubkiem gorącej herbaty :)

Agnieszka

Comments


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page