top of page

Self-compassion, czyli o tym, jak być dla siebie dobrym

Walentynki - dzień miłości... Więc dzisiaj kilka słów o miłości do siebie. Coraz częściej słyszymy o tzw. self-compassion czyli czułości, współczuciu, życzliwości skierowanym do samego siebie. Self-compassion pomaga nam w rozpoznawaniu naszych uczuć, emocji, myśli, w zrozumieniu ich i byciu wyrozumiałym dla siebie, a także w dawaniu sobie pozwolenia na popełnianie błędów.

Gdy przechodzimy kryzys, próbujemy poradzić sobie z porażką albo zwyczajnie popełniliśmy błąd, odzywa się w nas wewnętrzny krytyk. I wchodzi ze swoimi batami:

✔️ znowu Ci się nie udało

✔️ przecież wiadomo było, że nic z tego nie wyjdzie

✔️ jak mogłeś/aś na to pozwolić

✔️ nie nadajesz się do tego

✔️ idiotka z Ciebie

✔️ daj sobie z tym spokój

Itd...


I teraz pytanie do Was. Gdy przychodzi do Was przyjaciel opowiedzieć o trudnej sytuacji, to mówicie do niego tak jak do samego siebie? Jakie uczucia w Was się wtedy pojawiają? Empatia, troska, zrozumienie, chęć pocieszenia tej osoby?

Pora więc stać się swoim przyjacielem i zacząć okrywać się troską, wykazywać się czułością wobec siebie i przede wszystkim serdecznością. Bo skoro potrafimy być dobrzy wobec obcej osoby na ulicy, kolegi z pracy, rodziny czy kota, to dlaczego nie możemy skierować trochę tego dobra i na siebie?


Wewnętrzny krytyk jest potrzebny. Pomaga on zweryfikować nasze plany, pomysły, przedstawić coś z innej perspektywy, nauczyć pokory. Ale aby nasz dialog ze sobą był konstruktywny i bliższy nam, potrzebna jest równowaga. A to nam daje właśnie self-compassion.


Dlatego w to święto miłości daję Wam zadanie - potrenować trochę miłości i czułości do siebie. Przyjrzyjcie się swoim myślom i uczuciom w trudnej sytuacji, zapiszcie je i spróbujcie zmienić na takie, które powiedzielibyście komuś bliskiemu w takiej samej sytuacji. Pamiętajcie przy tym, że każdy ma prawo popełniać błędy, a ich naprawianie i wyciąganie wniosków, jest najlepszą lekcją na przyszłość. Pora otoczyć się serdecznością i przekierować trochę wyrozumiałości i dobra na siebie.


Pozdrawiam z czułością,

Agnieszka


1 comentário


thornis
17 de fev. de 2022

Znakomity przekaz dla każdego na walentynki :)

Curtir

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page