top of page

Style uczenia się

To już ostatni artykuł na temat kompetencji szybkiego uczenia się. Moim zdaniem kluczowe w tej kompetencji jest to, aby zrozumieć, w jaki sposób uczymy się i co sprawia, że jest to dla nas łatwiejsze i efektywniejsze.


Zapewne wielu z was zna już podział sposobu uczenia ze względu na sensorykę, czyli na tych co wolą materiał opanowywać słuchowo, wzrokowo, czuciowo czy ruchowo. My natomiast przyjrzymy się dzisiaj głębiej procesowi uczenia się wg cyklu Kolb. Pierwszy raz zetknęłam się z nim jeszcze kilkanaście lat temu, ale do tej pory świadomość tego, jak się uczę, pomaga mi dopasować rodzaje szkoleń, zajęć i intensyfikować ten proces.

Otóż Kolb uważał, że w każdym procesie uczenia się spotkamy się z czterema etapami:

 1. Konkretne przeżycie - czyli to, co w danym momencie doświadczamy, w co się angażujemy, co odbieramy za pomocą różnych zmysłów

 2. Refleksyjna obserwacja - to, czego doświadczyliśmy poddajemy refleksji, obserwujemy z boku, porównujemy z tym, co już znamy, próbujemy ubrać to w słowa, zmaterializować

 3. Abstrakcyjne uogólnienie - swoje spostrzeżenia łączymy w całość, zaczynamy tworzyć teorie i wyciągać wnioski z tego, co przeżyliśmy i zaobserwowaliśmy

 4. Aktywne eksperymentowanie - swoje teorie poddajemy testom, sprawdzając je w działaniu, weryfikujemy jak teoria ma się do praktyki.

Proces jest ciągły, czyli ponownie po aktywnym eksperymentowaniu zaczynamy doświadczać czegoś nowego albo tego samego, ale inaczej i znowu poddajemy to refleksji, itd., itd. Wg Kolba tylko w taki sposób możemy nabywać wiedzę i ją wciąż weryfikować.


Na tej podstawie Kolb wyodrębnił cztery style uczenia się, czyli sposoby, przy pomocy których uczymy się najefektywniej.

 1. Dywergencyjny (KP+RO) - charakteryzuje osoby, które lubią patrzeć na sytuacje z różnej perspektywy, badają, analizują, porządkują. Do efektywnego procesu uczenia się potrzebują możliwości zadawania pytań, jasnego harmonogramu i celu, tworzenia schematów i modeli, wielu przykładów. Lubią być zaangażowani i wykazywać zainteresowanie.

 2. Asymilacyjny (RO+AU) - charakteryzuje osoby lubiące teorie i wyjaśnianie przyczyn. Ważna jest precyzja i logika. Uczeniu się sprzyjają sytuację, gdy nie muszą działać pod presją, lecz mają czas na analizę i przemyślenia. Nie potrafią improwizować, potrzebują planu, wiarygodnych źródeł i cierpliwości.

 3. Konwergencyjny (AU+AE) - charakteryzuje osoby, które lubią stosować teorię w praktyce. Są nastawione na rozwiązywanie problemów, nowe zagadnienia to dla nich wyzwanie. Cenią sobie pracę w grupie, działanie, różnorodność i atrakcyjność przedmiotu uczenia się.

 4. Akomodacyjny (AE+KP) - charakteryzuje osoby nastawione na praktyczne działanie. Potrzebują widzieć, jakie korzyści płyną z uczenia się danego materiału i wypróbować zagadnienia, przećwiczyć oraz otrzymywać informację zwrotną. Lubią rywalizację.

Jeśli chcecie sprawdzić, jaki jest wasz styl uczenia się, tutaj znajdziecie test. Znajdziecie tam więcej informacji na ten temat.


Ważna jest świadomość tego, jaki jest nasz styl uczenia się, ale również jak uczą się osoby z naszego środowiska pracy. Ułatwi to niesamowicie współpracę w trakcie wspólnych projektów. Dla przykładu: jeśli wprowadzacie nowy produkt, jedna osoba będzie bazować na danych statystycznych, inna na teoriach na ten temat, jeszcze inna porozmawia z osobą, która już taki produkt nabyła, jeszcze inna wypróbuje sama na sobie lub poprosi kogoś o zweryfikowanie, itd. Szanujcie więc swój czas wiedząc, jak najłatwiej Wam nabywać i weryfikować wiedzę, ale szanujcie też sposób uczenia się innych, mając na uwadze, że każdy z tych stylów jest ważny i potrzebny.


Pozdrawiam

Agnieszka
Commenti


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

 • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

 • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

 • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

 • jakie są korzyści pracy na talentach?

 • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page