top of page

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Naprawianie (Restorative)

Naprawianie (Restorative) to jeden z talentów Gallupa z domeny wykonywania (executing). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 9 osób z tym talentem, aby opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Naprawianie:

  • czują się komfortowo w obliczu napotkanych problemów, postrzegają trudności jako część życia,

  • potrafią rozkładać problemy na czynniki pierwsze, diagnozować, weryfikować, identyfikować,

  • dążą do rozwiązania problemów, generują kreatywne i innowacyjne pomysły,

  • są wnikliwe, spostrzegawcze, potrafią dostrzegać i reagować na problemy,

  • czerpią satysfakcję z przywracania czegoś do działania,

  • nie lubią ignorowania problemów, zamiatania pod dywan,

  • mogą być negatywnie postrzegane przez koncentrację na problemach.

Talent Naprawianie z innymi talentami:

  • Dowodzenie (Command) - połączenie tych dwóch talentów pomoże przejść zespołowi przez trudne zmiany, zachowując spokój oraz pokazując możliwe rozwiązania.

  • Odpowiedzialność (Responsibility) - najczęściej występująca para talentów, współgrają ze sobą przez chęć odpowiadania na potrzeby innych i rozwiązania zaistniałych problemów.

  • Maksymalista (Maximizer) - najrzadziej występująca para talentów, Maksymalista skupia się na mocnych stronach, Naprawianie na słabych stronach i problemach.

  • Rozwaga (Deliberative) - osoby z talentem Rozwaga potrafią przewidywać występujące problemy, osoby z talentem Naprawianie mogą przynieść rozwiązania tych problemów i ruszyć projekt do przodu lub rozwiązać problemy, zanim jeszcze nastąpią.

  • Odkrywczość (Ideation) - współpraca z tym talentem wzmocni kreatywne i innowacyjne rozwiązywanie problemów.

  • Organizator (Arranger) - pomoże zrealizować proponowane pomysły i znajdzie najlepszą drogę dojścia do celu.

talent naprawianie, talent restorative

O czym warto pamiętać mając talent Naprawianie?

  • Masz dużą zdolność adaptacyjną, problemy Cię nie przerażają, potrafisz zachować spokój. Zarażaj tym innych i pokazuj, co pomaga Ci odnaleźć się w trudnych sytuacjach.

  • Możesz być odbierana/y przez innych jako osoba krytyczna, która zawsze widzi problemy i na nich się skupia. Popracuj nad swoją komunikacją oraz argumentacją, z czego to wynika i dlaczego zajmowanie się danym problemem jest istotne.

  • Naturalnym dla Ciebie jest reagowanie na czyjeś problemy i odpowiadanie na prośby o pomoc. Zaangażuj się w wolontariat, grupę wsparcia lub inną przestrzeń, gdzie możesz realizować swoją chęć wsparcia.

  • Talent Naprawiania sprawia, że lubisz naprawiać rzeczy, projekty, relacje, które są uznane za stracone. Czujesz w sobie siłę do wskrzeszania tego. Pamiętaj, aby nie tracić czasu na to, czego nie da się naprawić. Trzymaj rękę na pulsie i sprawdzaj, czy to ma sens, czy nie tracisz zbyt dużo czasu i energii.

  • Możesz mieć tendencję do kierowania naprawiania na siebie. Z jednej strony sprawia to, że się rozwijasz, szybko reagujesz na feedback, weryfikujesz, czego Ci brakuję. Z drugiej strony koncentracja na własnych niedociągnięciach i brakach może potęgować działanie krytyka wewnętrznego, poczucia, że jeszcze nie jesteś wystarczająco dobra/y, gotowa/y. Zwróć uwagę na to, co buduje Twoją pewność siebie i poczucie wartości.

  • Bierz udział w różnych metodach rozwojowych, dzięki którym Twoje podejście do rozwiązywania problemów oraz zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie służyć innym - mentoring, coaching, facylitacja, action learning.

  • Umiejętność szybkiego dostrzegania problemów oraz chęć ich rozwiązania, może przytłaczać ludzi wokół Ciebie. Pamiętaj, aby nie wchodzić w syndrom bohatera, który naprawi cały świat. Inspiruj innych do samodzielnego dochodzenia do rozwiązania problemu, zamiast podawać wszystko na tacy. Zrozum, że każdy może dochodzić różnymi drogami do celu, nie narzucaj własnych rozwiązań. Ty również możesz prosić innych o pomoc, nie czuj przymusu zajęcia się wszystkimi problemami samodzielnie.

  • Podchodź do problemów świadomie. Weryfikuj granicę pomiędzy tym, czy problem rzeczywiście istnieje i jest wart Twojej uwagi a tym, czy nie szukasz dziury w całym. Nie reaguj automatycznie, daj sobie czas, aby zastanowić się, czym chcesz się zająć.

  • Pozyskaj wiedzę i umiejętności w zakresie technik rozwiązywania problemów, kreatywności, innowacyjnego myślenia, diagnozowania sytuacji. Da Ci to dodatkowe narzędzia, które rozwiną talent i przyspieszą działanie.

  • Sprawdź, w rozwiazywaniu jakich problemów najlepiej się czujesz. Znajdź swoją dziedzinę i rozwijaj wiedzę w tym zakresie, co pomoże Ci łatwiej i szybciej rozwiązywać problemy.

  • Pamiętaj, aby zawsze dochodzić do sedna problemu. Zanim zaczniesz sypać rozwiązaniami, zadaj kilka pytań, upewniając się, że rozumiesz, co jest najważniejsze i jakie potrzeby za tym idą.

  • Szukaj w przestrzeni zawodowej i prywatnej okazji do ćwiczenia naprawiania w zależności od preferowanej przez Ciebie formy: testowanie nowych produktów lub usług, oddolne inicjatywy w organizacji mające na celu ulepszyć środowisko pracy, rozwiązywanie problemów osiedla, majsterkowanie i inne prace ręczne, tworzenie lub kupowanie produktów, które rozwiążą czyjś problem (np. z okazji urodzin), itp.


Sprawdź, wypowiedzi osób z talentem Naprawianie:

 

Dominującym u mnie talentem jest Naprawianie. Widzę to w swojej codziennej pracy - potrzebuję mieć wokół siebie przestrzeń do tworzenia czegoś z niczego. Albo lepiej - z czegoś, co do tej pory nie działało. Albo mogłoby działać lepiej... Praca w miejscu, gdzie wszystko jest już poukładane lub nie ma miejsca na dzielenie się swoimi pomysłami wydaje mi się bardzo nierozwojowa i po prostu nudna. Wydawać może się dziwne, że lubię i potrzebuję mieć często postawiony przed sobą problem, nad którym mogę pogłówkować i znaleźć najbardziej optymalne jego rozwiązanie. Najlepiej czuję się, kiedy znajdę sobie coś do roboty i kolejną łamigłówkę do rozwiązania, żeby lepiej żyło się mnie, moim bliskim, czy kolegom z pracy.


Julia

 

Ten talent raczej mi przeszkadzał, niż pomagał. Dopiero kiedy sobie o nim poczytałam, zaczęłam go postrzegać inaczej i wykorzystywać jego potencjał. Zwracam już uwagę na momenty, kiedy objawia się u mnie jego niedojrzałość.


Często narzucam innym swoją pomoc, mimo że nie zawsze jej potrzebują – uczę się nie działać odruchowo. Mam też skłonność do nadmiernej kontroli i nie umiem delegować zadań. Ma to swoją dobrą stronę, bo wciąż uczę się nowych rzeczy, żeby być samodzielną. Jednak ten nadmiar zadań, które sama sobie funduję, zazwyczaj przytłacza. Szukam dziury w całym, zamiast cieszyć się tym, co jest. Nie polecam. Uczę się odpuszczać.


Fajną cechą tego talentu jest szukanie rozwiązań. Nawet tam, gdzie zazwyczaj innym nie przychodzi do głowy, żeby sobie coś usprawnić, ulepszyć, przyspieszyć, ja robię to odruchowo. Skracam w ten sposób czas potrzebny na rutynowe zadania, żeby móc go wykorzystać na coś przyjemnego. Dawniej myślałam, że jestem leniuch i dlatego tak mnie drażnią zbędne czynności i odsiadywanie godzin na etacie, kiedy ja, to co trzeba, mogę zrobić znacznie szybciej. Teraz wiem, że to moja cecha naturalna i korzystam tej umiejętności. Pracuję jako freelancer i pewnie tylko dzięki talentowi Naprawianie jakoś ogarniam i manewruję między wszystkimi obowiązkami.


Basia z https://potrzebneteksty.pl/

 

Naprawianie to umiejętność zauważenia niepasującego elementu (lub zepsutego) i wewnętrzna konieczność naprawy. Można to odnieść do rzeczy oraz do ludzi. Talent przeszkadza w momencie, gdy staram się nakłonić kogoś do zmiany jakiegoś zachowania, a druga osoba wcale nie uważa tego za błąd. Nie każda rzecz wymaga naprawy i czasem trudno to przyjąć. Naprawianie to trochę jak nerwica natręctw - jeśli "obowiązek" naprawiania zaczyna zagłuszać zdrowy rozsądek. Z drugiej strony, jeśli jesteś w stanie zauważyć nieprawidłowości to możesz zareagować szybciej niż inni. Przykładowo jeśli jest się pielęgniarką i ma się pod sobą grupę chorych, jeśli komuś się pogarsza to szybciej to zauważyć z tym talentem. Rozwijanie talentu to w moim przypadku trening uważności, majsterkowanie, naprawa starych rzeczy. Przywracanie czemuś pierwotnej formy.

Monika

 

W moje naprawianie długo się nie mogłam wczuć. To moje miejsce 1, a bardziej w działaniu widziałam inne talenty. Po czasie zaczęłam zauważać, że długi czas naprawianie działało u mnie niedojrzale - często dostrzegałam aspekty wymagające naprawienia, ale komunikowałam to od strony problemowej (również rozwaga) lub skupiałam się na moich niedoskonałościach i starałam się je zniwelować zamiast ulepszać to w czym już jestem dobra (co by dawało więcej korzyści, ale jest bardziej naturalne dla maksymalisty). Dostrzegłam także, że często rezygnowałam ze swoich obowiązków w pracy, aby zająć się czymś, z czym ktoś nie mógł sobie długo poradzić, nie wiedział, czemu nie działa, pomimo, że proces był wcześniej dograny. Analizowałam to i szukałam przyczyny i rozwiązania póki nie znalazłam. Sprawiało mi to mega satysfakcję.


Poniżej także kilka rozpisanych sytuacji, w których obecnie widzę swoje naprawianie najbardziej:

- codziennie słucham podcastów, które mają uczynić mnie lepszą (naprawić mnie) - łączy się to także z innymi talentami jak intelekt, zbieranie, uczenie się,

- analizuję swoje talenty, zasoby, umiejętności, chodzę na terapię - też wszystko w kierunku naprawienia siebie,

- lubię układać puzzle i robię to bardzo często - im większe i trudniejsze tym lepiej (naprawianie obrazka),

- lubię wyszukiwać i wskazywać błędy w działaniu czegoś np. w systemie, na którym pracujemy w firmie,

- lubię w pracy ulepszać schemat działania. Jak zastaję coś, co działa słabo, zbyt wolno, to potrafię wnieść poprawki. Wolę działać na czymś, co już istnieje niż budować proces od zera,

- pomyślałam o kursie (i zapisałam się na niego) w konkretnym obszarze, tylko dlatego, że zobaczyłam jak nieudolnie działa moja firma w tym aspekcie, a ja od razu poczułam potrzebę naprawienia tego,

- jeśli dostaję gotowe materiały/tekst od kogoś to lubię wnosić na nie poprawki. Nie jestem dobra w tworzeniu od zera, ale czuję się super jak mogę naprawić coś co nie jest idealne - często ludzie konsultują się ze mną w takich kwestiach, żebym rzuciła okiem na gotowy tekst i jeszcze go doszlifowała,

- czuję komfort w byciu w problemach - na co mam zasoby to rozwiązuję od razu, ale często widzę, że jeśli nie ma idealnego rozwiązania, a tylko takie mnie interesują, to umiem być w problemie, nawet się nim napawać, czekać na zmianę sytuacji, napłynięcie nowych informacji, które sprawią, że będzie można podejść do tematu profesjonalnie. Do tego czasu zaprzyjaźniam się z problemem i rzeczą do naprawienia,

- nie wyrzucam rzeczy, póki już totalnie nie są zniszczone - wcześniej staram się z nich korzystać, naprawiać, nie mam potrzeby ich wymieniać na nowe, jeśli są sprawnie działające (połączenie ze zbieraniem) - to samo jest z procesami - póki coś działa, ale nie jest idealne, to może trwać i nie potrzebuję wnosić tego na wyższy poziom.


moroniQ

 

Naprawianie przejawia się u mnie, że zawsze szukam lepszych rozwiązań w różnych aspektach mojego życia. Zdarza się, że widzę błędy i niedociągnięcia u pracodawcy i proponuję zmiany i ulepszenia. W życiu osobistym staram się szukać najprostszych rozwiązań. Czasem łapię się na tym, że za bardzo komplikuję pewne sprawy, ale po namyślę widzę, że są prostsze rozwiązania. Talent Naprawianie przejawia się także w rozmyślaniu nad projektami, planowaniem, etc. Czasami zauważam, że więcej myślę niż robię.


Rita

 

Wychwytywanie słabych punktów aktualnej sytuacji/proponowanych rozwiązań dzieje się u mnie trochę automatycznie, bezwiednie. Szybko potrafię zanalizować, co jest nie tak i mam duży dynamizm do działania. Minusem w tej sytuacji jest to, że jestem odbierana jako osoba bardzo krytyczna i czepialska. Można mieć wrażenie, że torpeduję pomysły innych i z niczego nie jestem zadowolona, dlatego obszarem pracy dla mnie na pewno jest udzielanie informacji zwrotnej w sposób, który nie podetnie nikomu skrzydeł, a raczej zmobilizuje do dopracowania szczegółów.


W życiu prywatnym trudność sprawia mi bycie tylko słuchaczem - od razu mam w głowie pomysły, w jaki sposób mój rozmówca może poradzić sobie ze swoimi problemami i sporo czasu mi zajęło, aby nauczyć się tylko słuchać, bez proponowania konkretnych rozwiązań, jeśli druga osoba mnie o nie nie poprosi. Poza relacjami osobistymi bywam tzw. "trudnym klientem". Nie mam problemu z powiedzenie wprost, gdy coś jest bez sensu i jestem "Zosią-samosią". Wpadam czasem w pułapkę, że sama zrobię wszystko najlepiej, bez proszenia innych o pomoc, bo jeśli zajmę się czymś w pojedynkę, to nie trzeba będzie niczego po innych poprawiać.


Myślę, że dla osób z talentem "naprawianie" kluczowe jest rozwijanie samoświadomości i kompetencji miękkich, aby nie przytłaczać innych swoimi zapędami do poprawiania wszystkiego wokół.


Magda

 

To mój talent numer 1. Czasem mam wrażenie, że stanowi o mojej tożsamości, o tym kim jestem, jak pracuję i jak istnieję w życiu codziennym, rodzinnym i wśród przyjaciół. Podobno moje hasło to "Wszystko się uda naprawić" i tak od lat działam. W obliczu problemu zbieram wszystkie zasoby po to, żeby znaleźć rozwiązanie. Nie ma znaczenia, czy to problem z 'mojej dziedziny', czy jest to coś zupełnie spoza moich zainteresowań czy kompetencji. Jeśli sama nie potrafię czegoś, to znajdę od tego człowieka. Wadą i to potężną było (teraz już mniej) to, że pomagając i naprawiając dla innych - szkodziłam często sobie i swoim sprawom. Teraz nauczyłam się dbać o siebie i swoje zasoby najpierw, bo wiem, że wtedy mogę efektywniej naprawiać inne rzeczy, nie tylko dla siebie. Moją inwestycją było zadbanie o siebie i swoje zasoby najpierw.


Marta - Wildcard

 

Cieszą mnie wyzwania i lubię znajdować rozwiązania, to pobudza odwagę i uruchamia kreatywność. Lubię gdy musze namierzyć co nie działa i dlaczego nie działa. Bardzo często pomaga mi w pracy podczas tworzenia procesów/ usprawniania, co trzeba zmienić, poprawić, polepszyć. W mojej pracy sporo się dzieje, często korzystam z analiz, które muszę zmieniać na potrzeby biznesu/ często coś musimy zmienić, bo nie daje nam efektów- więc wtedy ten talent sporo mi pomaga. Istnieje także zagrożenie - czasami ta potrzeba naprawiania jest tak duża, że zbyt mocno analizuję proces, który działa, ale juz podświadomie szukam tej potrzeby naprawiania.

Monika Jaworska - Rekruter

 

Mam tendencję do zauważania nieefektywności: w relacjach międzyludzkich, firmach. Drażni mnie marnotrawstwo albo złe wykorzystanie zasobów. Często udzielam rad- problemem jest, że bywają niechciane więc się tego oduczam. Inwestuję w talent nabywaniem kwalifikacji, które wzmacniają pośrednio talent.


Lili

 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!





Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Naprawianie lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.







Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page