Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Zgodność (Harmony)
Zgodność (Harmony) to jeden z talentów Gallupa z domeny budowania relacji (relationship buiding). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 7 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Osoby z talentem Zgodność (Harmony):
szukają obszarów porozumienia i ograniczają konflikty do minimum,
promują współpracę dzięki zarządzaniu konfliktom i nastawieniu na praktyczność,
widzą, co może połączyć ludzi zamiast dzielić, wprowadzają spokój,
są spokojne, zrównoważone, taktowne,
są elastyczne, potrafią dostosować swoje plany, cele, zadania,
w niedojrzałej formie: bywają mało asertywne i wyznaczanie granic stanowi dla nich trudność.
Talent Zgodność (Harmony) z innymi talentami:
Dowodzenie (Command) - współpraca z tym talentem pomoże Ci rozwiązać konflikt, gdy Twój głos nie jest słyszany lub gdy potrzebne jest szybkie działanie.
Kontekst (Context) - współpraca z tym talentem pozwoli Ci lepiej zrozumieć przeszłość oraz znaleźć powiązania, wspólne obszary.
Empatia (Empathy) - pomoże Ci zrozumieć emocje innych oraz zarządzać emocjami w trakcie konfliktowych sytuacji.
Odkrywczość (Ideation) - najrzadziej spotykana para talentów. Ideation skupia się na twórczych, kreatywnych rozwiązaniach, Harmony na praktycznych.
Odpowiedzialność (Responsibility) - najczęściej spotykana para talentowa.
Jak rozwijać talent Zgodność (Harmony)?
Potrafisz dobrze dogadywać się z ludźmi, co może dawać Ci nie tylko moc budowania relacji, ale również osiągania - jesteś w stanie wiele rzeczy załatwić i zrealizować.
Masz zdolność do tego, aby usłyszeć wiele różnych głosów lub dać przestrzeń do wypowiedzenia się wszystkim zaangażowanym, dzięki czemu będziesz wprowadzać do zespołu harmonię. Pamiętaj, że dojrzała forma tego talentu nie unika konfliktów, aby osiągnąć spokój, lecz wnosi go do grupy.
Twoje praktyczne podejście oraz koncentracja na równowadze emocjonalnej sprowadza innych na ziemię, sprawia, że ludzie nie marnują energii i czasu na niepotrzebne dyskusje.
Może być dla Ciebie istotne tworzenie przestrzeni, której ludzie mogą wypowiadać swoje opinie, dzięki czemu współpraca będzie przebiegać sprawnie i osiągnięcie najlepszy możliwy wynik. Sprawdź, czego potrzebują osoby uczestniczące w zespole / spotkaniu / zadaniu, aby czuć się komfortowo w tej przestrzeni.
Staraj się dobrze poznać swoich współpracowników / klientów, aby móc jeszcze lepiej przewidywać możliwe starcia, jednocześnie posuwając się do przodu. Bądź dobrze przygotowany przed spotkaniami - zastanów się, czyj głos jest ważny w trakcie dyskusji.
Zdobądź wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania konfliktami, aby uwypuklić swoją rolę mediatora czy negocjatora.
Aby móc jeszcze lepiej przewidywać konflikty, zarządzać energią i emocjami w czasie dyskusji, rozwijaj swoją wiedzę z zakresu komunikacji niewerbalnej.
Jeśli nie czujesz się pewnie, aby zabrać głos w ważnej dla Ciebie sprawie, zadawaj pytania, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa oraz rozwiać wątpliwości. Dobrze przygotuj się do spotkania i słuchaj uważnie.
Przed ważnymi spotkaniami z potencjalnym konfliktem przeprowadzaj rozmowy 1:1 z osobami, które w takiej formie będą się czuły swobodniej. Sprawdź, kogo możesz wesprzeć, aby uspokoić jego emocje.
Postaw na komunikację. Ucz się języka, którym posługują się rozmówcy, aby lepiej ich zrozumieć. Ćwicz się w zadawaniu pytań klaryfikujących sytuację.
Ludzie wokół Ciebie mogą przychodzić do Ciebie po poradę, bo wiedzą, że potrafisz załagodzić sytuację, wprowadzić spokój, przewidzieć konflikt. Ustal swoją granicę pomiędzy zrozumieniem, doradca ingerencją i sprawdź, która forma wsparcia jest dla Ciebie najbardziej komfortowa.
Pokazuj innym, jaka wartość tkwi we współpracy oraz dążeniu do zgodności oraz jak wiele jesteście w stanie osiągnąć, jeśli będzie działać razem, w kierunku wspólnego celu, będąc uważnym na siebie nawzajem.
Stwórz bezpieczne miejsce do dyskusji w Twojej firmie / zespole oraz formę, która zagwarantuje wysłuchanie wielu różnych głosów. Sprawdź, jak możesz angażować innych do aktywnego udziału.
Sprawdź, co napisały osoby z talentem Harmony:
Dla mnie ten talent jest ograniczaniem konfliktów w pracy czy wśród znajomych i niemarnowaniem czasu na rzeczy nieistotne. Kiedy osoby o odmiennych zdaniach zaczynają zbyt mocno próbować narzucić swoją rację innym, staram się uspokoić sytuację i znaleźć nić porozumienia. Staram się wykorzystywać ten talent w rozmowach z innymi, wskazując na to, że każdy z nas ma inne doświadczenie, które tworzy "swoją rację" i dobrze czerpać z wiedzy innych, zamiast próbować przekonać wszystkich za wszelką cenę do swojego zdania. Talent Zgodności pomaga mi żyć spokojnie, jednak trzeba dbać o balans i potrafić zdefiniować sytuacje, w których należy trwać przy swoich wartościach i nie dostosowywać się do innych wbrew własnym przekonaniom.
Patrycja
Talent Zgodność doświadczam jako intuicyjne dążenie do dobrej atmosfery w relacjach, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Nawiązując nowe relacje, szukam wspólnych obszarów i dużo słucham. Jestem ciekawa odmiennej perspektywy. W kwestiach, w których się nie zgadzam, akceptuje odmienny punkt widzenia, szanuje go i staram się prowadzić dyskusje w oparciu o fakty. To sprawia, że zauważam informacje, które procentują między innymi w całym procesie end-to-end.
Talent pomaga mi być uważnym na ludzi i ich emocje. Pomaga mi to efektywnie dobierać partnerów do współpracy w ramach zespołów, projektów czy w kontakcie z klientem. Nie zawsze jest możliwe uniknięcie konfliktu, natomiast konstruktywny konflikt przynosi korzyści dla zespołu. Pracuję na tym, aby być otwartą na tego rodzaju konflikty, ponieważ od nich stronię i wymaga to ode mnie ciągłej pracy.
Błędne byłoby wrażenie, że osoby z talentem Zgodność są uległe. Uważam, że one patrzą na ludzi lub zagadnienia jak na dużą orkiestrę, w której dopatrują się co dobrze ze sobą brzmi, aby finalnie całość wybrzmiała w jak najlepszej jakości.
Magdalena Zadworna
Talent Zgodności zawsze pomagał mi w pracy, a w szczególności w pracy z zespołem, przy podejmowaniu decyzji i prowadzeniu dyskusji. Ważne jest dla mnie wysłuchanie każdego i wzięcie pod uwagę każdej perspektywy. Przy konfliktach lub zaognionych dyskusjach staram się, żeby emocje nie przysłaniały głównego celu owej rozmowy, co powoduje, że sprawiam wrażenie bardzo praktycznej i czasami nieczułej, a służy to głównie doprowadzeniu takowego konfliktu do końca i skupieniu się na rozwiązaniach.
Chęć dogodzenia każdemu i wzięcia pod uwagę każdej perspektywy czasami wpływa na czas podejmowania decyzji i na zacieranie się moich własnych granic i poglądów.
Czuję się komfortowo będąc mediatorem i znajdując dyplomatyczne rozwiązania - często jestem obiektywna i ludzie cenią to pracując ze mną. W swoim otoczeniu lubię czuć harmonię, zależy mi na utrzymaniu "dobrej energii" w towarzystwie lub w zespole i często biorę na siebie tę odpowiedzialność, co czasami kończy się tym, że odpuszczam swoje stanowisko na rzecz pomysłów innych (chyba, że chodzi o coś, co jest dla mnie ważne i nie chcę odpuścić - wtedy moderuję dyskusją i próbuję przedstawić swój punkt widzenia).
Monika, event managerka i aiesec alumni
Talent Zgodność jest u mnie widoczny na wielu płaszczyznach.
Przy tworzeniu materiałów edukacyjnych:
- obiektywizm – w moich ebookach opisuję własną drogę do wykonywania kosmetyków w domowym zaciszu,
- konsekwencja – ważne jest dla mnie to, aby moje ebooki były spójne, nie tylko pod kątem merytorycznym, ale również wizualnym.
Przy rozwoju marki:
- porozumienie – szukam obszarów porozumienia we wszystkich możliwych aspektach, pozwala mi to prowadzić firmę zarówno w zgodzie z moimi klientami, jak i własnymi wartościami,
- spokój – lubię jednostajne tempo pracy, bez pośpiechu oraz presji czasu, kiedy trzeba – odpuszczam.
Gosia z Mydlanych Rewolucji
Zgodność to w mojej ocenie bardzo trudny do okiełznania talent. Dla osób, które nauczyły się z niego korzystać staje się supermocą, jednak dla osób początkujących w pracy z talentami lub w ogóle w życiu zawodowym, może okazać się dużym wyzwaniem.
Po wielu latach pracy zawodowej, która polega na codziennym kontakcie z ludźmi, nauczyłam się korzystać z mojej Zgodności, która wypada jako pierwsza w TOP5 Gallupa, jak z rzeczonej supermocy. Wśród współpracowników słynę z tego, że w każdym projekcie zdołam dostrzec ryzyka i potencjalne konflikty, a jednocześnie mam już przygotowaną strategię jak na potencjalnych różnicach zdań i punktów widzenia zbudować satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie. W połączeniu z talentem Komunikacji, Zgodność daje mi moc przekazywania informacji na temat niepopularnych zmian organizacyjnych w sposób, który jest łatwiejszy do przyjęcia i zaakceptowania przez większość. Dzięki talentowi Zgodność budowanie relacji i nawiązywanie kontaktów staje się łatwiejsze – potrafię naturalnie dobierać słowa i dopasowywać je do odbiorcy - współrozmówcy czują się w moim towarzystwie po prostu dobrze.
Niemniej jednak to lata pracy ze Zgodnością pomogły mi wyciągnąć z niej wyżej opisane korzyści. Niestety, dostrzegam w posiadaniu tego talentu wiele ciemnych stron, które bez wsparcia przez inne silnie postawione talenty lub wręcz przez specjalistów, może stać się dominującą przeszkodą zarówno w życiu zawodowym jak również osobistym. Chęć bycia w zgodzie ze wszystkimi i uniknięcia konfliktu bardzo utrudnia podejmowanie decyzji, udział w spotkaniach oraz budowanie swojego wizerunku jako specjalisty w danym zakresie. Niedojrzały talent zgodności sprawia, że boimy się wyrażać swoje opinie w obawie przed konfliktem, a w oczach innych możemy wydawać się słabymi jednostkami bez własnego zdania. Pragnienie, aby wszyscy byli zadowoleni często prowadzi do zrezygnowania z własnych potrzeb czy zatracenia własnych wartości, a to jest naprawdę krótka droga do wypalenia zawodowego już na początku swojej kariery.
Aleksandra – HR Manager
Dzięki talentowi zgodności łagodzę sytuacje konfliktowe, jestem w stanie nie dopuścić do eskalacji konfliktu. Jednak często przeszkadza mi on w byciu asertywną i często odpuszczam, mimo iż powinnam bronić swojego zdania/postawy.
Kasia
Jest to talent, który określiłabym jako "ciekawy". Z jednej strony bardzo go lubię, bo naturalnie przychodzi mi poszukiwanie rozwiązania, a nie "winnych" problemu. Pomaga mi to w pracy zawodowej, ale też prywatnie jako mamie rywalizującego rodzeństwa. Z drugiej strony bardzo utrudnia mi wchodzenie w bezpośrednie konfrontacje, które wiele mnie kosztują.
Barbara
Talenty Gallupa: wskazówki od osób z talentem Zgodność
Patrycja: Staraj się dbać o asertywność, aby nie ulegać zdaniom innych, w celu uniknięcia trudnych sytuacji czy konfrontacji, w momencie gdy jest ono sprzeczne z własnymi wartościami.
Gosia: Szukaj ludzi z tym samym talentem - bardzo pomaga to we współpracy i zrozumieniu, czego oczekujesz w pracy od siebie i innych.
Aleksandra: Polecam ćwiczenie technik wspomagających „życie z tym talentem” – na przykład jak rozwiązywać konflikty bez konfrontacji czy jak wyrażać precyzyjnie swoje zdanie i je argumentować. Na początku warto też otoczyć się w pracy osobami, które nie unikają konfliktów, a które będą grały z Tobą do jednej bramki, pozwala to na obserwację i nauczenie się pewnych zachowań oraz na wspólne osiągnięcie zakładanego celu. Najważniejsze w mojej ocenie to zrozumienie, że osiągnięcie stanu, w którym wszyscy są zadowoleni, to nie jedyna właściwa droga.
Basia: Warto przyjrzeć się swoim innym talentom, czy mogą nas wesprzeć, gdy potrzebujemy walczyć o swoje.
Magdalena: W mojej ocenie kluczową cechą osoby, która może mieć tendencję do stronienia od konfliktów jest asertywność oraz asertywna komunikacja. Warto również zapoznać się z pojęciem "konstruktywny konflikt" i przekonać się, jakie korzyści mogą z niego płynąć.
Monika: Pamiętaj, że Twoje pomysły też są dobre i zasługują na wysłuchanie - nie musi to zaburzać harmonii w zespole. Harmonia nie musi równać się people pleasingowi.