top of page

Jak działa motywacja?

W odpowiedzi na wiele pytań dotyczących technik zwiększania motywacji, postanowiłam napisać Wam o modelu trzech kręgów motywacji. Ważne, aby pamiętać, że motywacja jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Owszem, należy ją wzmacniać i rozwijać, jednak jest to zjawisko płynne i elastyczne. Nie jesteśmy w stanie przebywać w ciągłym przepływie zwiększonej motywacji, więc naturalne są jej wahania. Dziś przedstawię model stworzony przez Marcina Capigę na podstawie poziomów logicznych Diltsa, dzięki któremu zobaczycie, co ma wpływ na poziom Waszej motywacji i jak ją zbudować.


Pierwszy krąg to "wewnętrzne ja" - wartości, misja, wizja, poczucie sensu. Drugi krąg to przekonania - w co wierzymy, co nam się wydaje. Trzeci krąg to umiejętności - co potrafimy, umiemy, wiemy. Poza trzema kręgami znajduje się jeszcze przestrzeń zwana środowiskiem, czyli to w jaki sposób otoczenie fizyczne oraz ludzie, z którymi przebywamy wzmacniają lub osłabiają naszą motywację.

Pełna motywacja możliwa jest dopiero wtedy gdy wszystkie te elementy działają stymulująco. Jeżeli chcemy zacząć uprawiać jakiś sport (np. kolarstwo), to potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu oraz miejsca. Jednak samo kupno najlepszego roweru, kasku, a nawet sprzętu liczącego spalone kalorie i przebyte kilometry nie sprawi, że zaczniemy to robić i za miesiąc nie odłożymy roweru w kąt. I na odwrót: nawet jeżeli będziemy czegoś bardzo chcieli, ale środowisko nie będzie nam sprzyjać (np. nie znajdziemy nikogo do opieki nad dzieckiem na czas wykonywania danej czynności, nasz pracodawca nie wesprze nas w przeprowadzeniu zmian w dziale lub będziemy mieszkać zbyt daleko), będziemy odbierali nową pasję jako ciągłą walkę z przeciwnościami.

Ważne jest, aby zapytać siebie: 1. Dlaczego chcesz to robić? 2. Co dzięki temu osiągniesz? 3. Jaki to ma dla Ciebie sens? 4. Jakie myśli i uczucia Ci towarzyszą, gdy to robisz? 5. Kto może Ci w tym pomóc? 6. Czego potrzebujesz?

Dzięki pełnemu spojrzeniu na motywację nie będziecie czuli, że zmuszacie się do wykonywania czegoś lub odbierali każdą przeszkodę jako pretekst do porzucenia nowego celu czy jako porażkę.

Pamiętajcie, że jeśli coś jest dla Was naprawdę ważne, odnajdziecie szybko motywację również w pozostałych kręgach.

Miłego i owocnego dnia!

Agnieszka

Comments


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page