top of page
Laptop Typing on Bed

Test Gallupa - bezpłatny webinar

Zapraszam Cię na godzinny webinar o badaniu Gallupa.

  • co to jest test Gallupa?

  • dlaczego warto go wykonać?

  • top5 czy 34 - co wybrać?

  • jak wyglądają przykładowe wyniki?

  • do czego mogę użyć wyników badania?

Dla wszystkich uczestników przygotowałam prezent!

Talenty Gallupa a potrzeby

Jest grupa potrzeb uniwersalnych dla każdej osoby, z którymi ciężko się kłócić tj. potrzeby fizjologiczne, akceptacji czy bezpieczeństwa. Jest jednak też szereg potrzeb mocno indywidualnych, a duża część z nich wynika z naszych talentów. Podczas omawiania wyników badania Gallupa jednym z ćwiczeń jest właśnie sprawdzenie, jakie potrzeby wynikają z naszych talentów. W środowisku zawodowym, w związku, w rodzinie, w relacjach przyjacielskich, w odważnym działaniu, w sposobie spędzania czasu wolnego i realizacji pasji.

Dymki białe i dymek czerwony

Jak talenty wzajemnie się wspierają?

To, co ciekawe talenty nie tylko generują potrzeby, ale wzajemnie na siebie wpływając mogą je realizować. Np. moja działalność coachingowa wynika z talentu Rozwijanie innych (Developer) i potrzeby wspierania w odkrywaniu swojego potencjału, życiu i pracy w zgodzie ze sobą. Z kolei talent Komunikatywność (Communicate) generuje potrzebę dzielenia się wiedzą, doświadczeniem, ćwiczeniami, które pomogą innym zwiększać świadomość osobistą i zawodową. Chcąc rozwijać te talenty i w odpowiedzi na ich potrzeby 8 lat temu założyłam bloga i profil Czas na rozwój, który do dziś małymi krokami rozbudowuję. :)


Czego potrzebuję, aby wykorzystywać talent Odpowiedzialność?

Talent Odpowiedzialność (Responsibility) to talent wielu potrzeb. Przede wszystkim wynika z niego moja potrzeba niezależności i decyzyjności zarówno w życiu zawodowym i prywatnym. To też potrzeba sięgania po odpowiedzialne zadania oraz dbanie o jakość, aby poczuć wewnętrzną skuteczność i spełnienie. Potrzeby te były spełniane poprzez pracę przez 8 lat na stanowisku managerskim, gdzie miałam pełny ownership. Wtedy też poczułam inną ważną potrzebę, którą ten talent może przesłaniać - zadbania o siebie. W życiu prywatnym odpowiedzialność jest dla mnie potrzebą życia w zgodzie z wartościami i proaktywnego działania oraz wprowadzania zmian.


Czego potrzebuję, aby wykorzystywać talent Indywidualizacja?

Talent Indywidualizacja (Individualization) to potrzeba dopasowywania: rozwiązań dla klienta, obowiązków do pracownika, planów do rodziny, prezentów dla znajomych. Potrzeba wyjścia poza schemat, jednolitość i generalizację. Spełnianie potrzeb wynikających z tego talentu zdecydowanie pochłania sporo czasu i energii. Bo czy nie prościej byłoby zamknąć proces bez szukania wyjątków? Kupić prezent w sklepie obok domu zamiast szukać czegoś wyjątkowego? Dawać wszystkim jednakowe zadania bez zastanawiania się, czy jest zgodne z potrzebami i kompetencjami tej osoby? Zdecydowanie tak. Dlatego warto szukać optymalizacji w swojej wnikliwości i drobiazgowości. :)


Czego potrzebuję, aby wykorzystywać talent Bliskość?

Na koniec talent Bliskość (Relator). Ten talent to jedna wielka potrzeba i chyba najbardziej uwierająca i chwytająca za serce. To talent potrzeby bycia blisko tych, których kochamy. Potrzeby budowania trwałych i głębokich relacji, zaufania, lojalności, wzajemności. To talent pełen ostrożności i często sami nie pozwalamy sobie na spełnienie potrzeb wynikających z tego talentu. Warto wtedy wspierać się innymi talentami: jaki inny talent może pomóc mi zaspokoić potrzeby tego talentu? Po jaki talent innej osoby mogę sięgnąć, aby poczuć spełnienie mojego talentu?


O jakie potrzeby warto zadbać?

Zapraszam Was do ćwiczenia i sprawdzenia, jakie potrzeby generuje Wasz mix talentów. Warto patrzeć na potrzeby szeroko, nie tylko przez pryzmat talentów. Może pomóc Wam w tym podejście NVC, które dzieli je na kategorie: potrzeby fizyczne, kontaktu samym sobą, związku z innymi ludźmi, autonomii, radości życia, związku ze światem. Podsyłam przykładową listę potrzeb.


Znając własne potrzeby wynikające z talentów Gallupa, warto mieć na uwadze to, jakie talenty i potrzeby mają ludzie wokół nas. Dynamika niektórych talentów może współgrać i dawać lepsze efekty, a innych ścierać się i utrudniać współpracę. Ważne jest komunikowanie swoich potrzeb wprost oraz argumentowanie z czego one wynikają, aby dojść do porozumienia.


Comments


Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page