top of page

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Rozwaga (Deliberative)

Rozwaga (Deliberative) to jeden z talentów Gallupa z domeny wykonywania (executing). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 9 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Rozwaga (Deliberative):

  • przewidują potencjalne trudności i ryzyka,

  • ostrożnie podejmują decyzje, zbierają informacje,

  • potrzebują czasu na przemyślenie i planowanie,

  • potrafią przeciwdziałać ryzyku, tak aby tworzyć bezpieczne środowisko i pole do działania,

  • mogą być postrzegane jako powolne, pesymistyczne, blokujące działania,

  • są czujne, powściągliwe, rozsądne, godne zaufania.

Talent Rozwaga (Deliberative) z innymi talentami:

  • Odpowiedzialność (Responsibility) - najczęściej występująca para talentów, współgrają ze sobą przez dokładność i jakościowe podejście.

  • Czar (Woo) - najrzadziej występująca para talentów, ze względu na otwartość i szybkość nawiązywania kontaktów.

  • Osiąganie (Achiever) - współpraca z tym talentem pomoże Ci pamiętać o tym, jaki był cel oraz dlaczego warto ku niemu dążyć.

  • Kontekst (Context) - osoba z tym talentem pomoże Ci w retrospekcji i zweryfikowaniu, jakie wydarzenia z przeszłości mogą generować przeszkody lub na jakich doświadczeniach z przeszłości możesz się uczyć lepiej przewidywać trudności.

  • Dowodzenie (Command), Wiara w siebie (Self-assurance), Aktywator (Activator) - wspólnie możecie zdziałać więcej, te talenty mogą wykorzystać i docenić Twoją ostrożność, aby wyciągnąć wnioski i ruszyć do przodu.

talent rozwaga (deliberative)

Jak rozwijać talent Rozwaga (Deliberative)?

  • Potrzebujesz więcej czasu na zastanowienie się przed podjęciem decyzji. Wytłumacz z czego wynika Twoja potrzeba - że nie jest to prokrastynacja, niechęć czy odraczanie czegoś w czasie, lecz potrzeba czasu na lepsze analizowanie sytuacji.

  • Pokazuj innym, z czego wynika Twoje nastawienie oraz dlaczego podjąłeś/podjęłaś właśnie taką decyzję. Dzięki odpowiedniej argumentacji łatwiej będzie zrozumieć Twoją perspektywę oraz słuszność wyboru.

  • Możesz dłużej rozważać i dobierać odpowiednie słowa, zanim wypowiesz coś na głos. Jesteś dobrym obserwatorem i słuchaczem, ale pamiętaj, aby nie blokowało Cię to przed braniem aktywnego udziału w zbiorowych dyskusjach. Twoja czujność i przewidywanie ryzyka wnosi ogromną wartość, warto dzielić się tym z innymi i poddawać dyskusji.

  • Palące problemy i wybuchające pożary nie są dla Ciebie. Wolisz je przewidywać, niż z nimi walczyć. Dobrze będziesz czuć się w projektach, które nie wymagają natychmiastowego działania i reakcji, gdzie jest czas na przemyślenia i rozważne kroki. Pamiętaj, aby pracować na celach i zadaniach, które będą miały określony deadline - pomoże Ci nadać działaniu dynamiki, płynności i konsekwencji.

  • Talent Rozwaga jest w domenie Wykonywania (Executing), co oznacza, że ma moc popychania Cię do przodu. Nie rozważasz po to, aby utknąć na stałe w miejscu, ale po to, żeby posunąć się o krok w kierunku celu. Ważne, aby nie tworzyć wyimaginowanych opcji wyboru, zagrożeń, lecz analizować rzeczywistość, aby pomogło Ci efektywnie iść wybraną drogą.

  • Pomagaj innym podejmować dobre decyzje pokazując swoją perspektywę. Jesteś dobrym doradcą, a inni postrzegają Cię jako osobę rozsądną, godną zaufania i skoncentrowaną na poczuciu bezpieczeństwa oraz troskliwości. Dzięki przewidywaniu zagrożeń i pomocy w ich pokonaniu, wzmocnisz pewność siebie innych.

  • Stwórz system i poznaj strategie dobrego podejmowania decyzji oraz przewidywania. Weryfikuj pojawiające się wzorce. Sprawdź, które decyzje wymagają Twojego dłuższego rozważania i przemyślenia, a które nie, tak żebyś nie tracił/a czasu i energii, gdzie nie jest to konieczne.

  • Stwórz sieć wsparcia w podejmowaniu decyzji oraz przewidywaniu ryzyka. Jakie są dla Ciebie wiarygodne źródła wiedzy? Od kogo możesz czerpać wiedzę i doświadczenie? Kto może Cię wspierać? Komu ufasz?

  • Przewidując zagrożenia, weryfikuj na co masz wpływ, a na co nie. Próbuj zmienić to, na co masz wpływ. Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu i rusz do przodu.

  • Stosuj i dziel się z innymi kreatywnymi sposobami przewidywania wydarzeń, np. tworzenie czarnego scenariusza lub "czego nie powinniśmy robić" i wykorzystuj to, aby lepiej przygotować się do działania.

Sprawdź, co napisały osoby z talentem Deliberative:

 

Rozwaga to talent, który początkowo mocno kojarzył mi się z biernością. No bo jak działać, skoro wokół tyle ryzyk i niebezpieczeństw. "to się nie uda", "to się wysypie" - standardowe teksty w głowie. Nic bardziej mylnego! Rozwaga to talent działania, ale działania "z głową" i z przygotowaniem.


Zatem jak nie być "Panem marudą niszczycielem dobrej zabawy"? Ryzyka są - nie zmienimy tego. Warto nauczyć się je oceniać, zaakceptować ich występowanie i nastawić się proaktywnie na to, "co możemy zrobić, wiedząc o tym ryzyku", "jak osiągnąć nasz cel mimo danego ryzyka". +co bardzo ważne, nauczyć się tak komunikować zauważone ryzyka, aby inni widzieli w tym naszą dobrą intencję (chcemy, żeby projekt wyszedł, więc znajdujemy rozwiązania), a nie marudzenie.


Ten talent jest bardzo przydatny, bo wprowadza poczucie bezpieczeństwa, pomaga się lepiej przygotować, więc zwiększa szansę na sukces naszego działania. Ważne tylko, żeby nie dać się przytłoczyć "wszelkim niebezpieczeństwom tego świata".


Kasia

 

Rozwaga to dla mnie planowanie wcześniej tego, co mam zrobić. Czasem zapisywanie w punktach, gdy spraw jest dużo, żeby nic nie przegapić. To też przewidywanie, co muszę zrobić przed czymś innym, co po drodze, a co mogę przełożyć/ oddelegować komuś. To też zastanawianie się przed wyjściem, czego potrzebuję koniecznie, a co może się przydać, i pakowanie potrzebnych rzeczy - ale w myśl zasady, żeby mieć to co niezbędne, a inne rzeczy można łatwo kupić/ zastąpić na miejscu i też będzie ok.


Często to też niestety rezygnowanie z działania, a bardzo często opóźnianie go, przez to, że w głowie mam kilka negatywnych scenariuszy co może pójść źle. Jednocześnie często stawiam jednak na pierwszym miejscu efektywność i skracam cały proces decyzyjny, nie zagłębiając się we wszystkie dostępne opcje - mam wrażenie, że im jestem starsza, tym bardziej. (Albo to moje lenistwo ;)). Bo mam jakieś zaufanie, że nawet jeśli nie zrobiłam pełnego researchu, to wybranie wystarczająco dobrej opcji oszczędziło mi dużo czasu i energii, a w razie jakichś trudności jestem przekonana, że będę w stanie zareagować na bieżąco i poradzić sobie.


Ten talent pomaga mi czuć się pewniej przed jakimś wyjściem lub wydarzeniem, bo czuję, że jestem dobrze przygotowana, mniej się stresuję. Przeszkadza trochę, bo przywiązuje mnie do tego jednego sposobu działania i pojawia się trudność, gdy plan się nagle zmienia z jakiegoś powodu (ale tu za to wkracza inny talent - elastyczność - i pozwala mi nie panikować). Ogólnie zawsze mówili, że jestem uporządkowana i rozsądna, więc to mi się kojarzy z rozwagą, czasem tylko brakuje mi spontanicznego podejmowania ciekawych działań, do których się nie przygotowałam. Muszę mieć dużo zaufania (i wsparcia), żeby jednak dać się namówić.


Karola

 

Pierwsze skojarzenie z talentem ROZWAGA - stoper. Konieczność przeanalizowania każdej decyzji czasem blokuje mnie przed spontanicznym mówieniem: TAK wchodzę w to, zrobię to. Posiadanie tego talentu wymaga dużej świadomości, aby niepotrzebnie nie utrudniać sobie prostych spraw. Jednocześnie ROZWAGA pozwala budować zaufanie, szczególnie w sferze zawodowej, zanim coś powiem zastanowię się dwa razy, zanim coś doradzę przemyślę wszystkie za i przeciw, uświadomię sobie i rozmówcy zagrożenia i korzyści. Rozważnie dobieram przyjaciół i świadomie dopuszczam innych bliżej siebie.

Magdalena

 

Talent Rozwaga włącza się u mnie automatycznie przed podjęciem decyzji. Rozważam za i przeciw, tworzę w głowie scenariusze. Często informuję o nich pozostałe osoby, zainteresowane tematem. Nierzadko, z początku jest to traktowane jako pesymizm albo katastrofizm, ale po czasie spostrzeżenia te są brane pod uwagę, a także potwierdzane przez innych.


Myślę, że Talent Rozwaga działa z poziomu rozumu. W połączeniu z talentami z poziomu serca - relacji, jak w moim przypadku, może być bardzo pomocny. Talent Rozwaga potrafi też trochę przeszkodzić przy podejmowaniu decyzji. Przyznaję, że czasami scenariusze, jakie tworzę w głowie zniechęcają mnie do działania, czy wręcz czuję strach. Nierzadko zabierają też czas.


Kat

 

W życiu zawodowym jak i prywatnym wykorzystywanie talentu rozwagi daje komfort unikania sytuacji, które najczęściej kończą się problemami. Korzystając z rozwagi potrafię uchwycić i odpowiednio skalkulować ryzyka. Rozwaga może też przeszkadzać odbierając spontaniczność. Uchwycenie odpowiedniego balansu jest w takiej sytuacji kluczowe.


Magdalena Rośko

 

Moja rozwaga jest na 5 miejscu i koloryzuje działania wszystkich innych talentów.

Z bardzo dużą ostrożnością podejmuję decyzje. Zawsze staram się upewnić czy wszystko wiem w temacie, w który mam się zaangażować, zadaję dużo pytań, mam w głowie mnóstwo wątpliwości. Tworzę wiele scenariuszy w myślach o czekających mnie sytuacjach, przygotowując się jednocześnie na wystąpienie ewentualnych zagrożeń (gdzie zagrożenie, to może być również coś takiego, że nie będę wiedziała jak zareagować, co powiedzieć - nawet w sytuacji przyjemnej i teoretycznie niestresującej), to przerobienie sytuacji w głowie pomaga zmierzyć się z nią, kiedy już wystąpi. Nie mam wpływu na wszystkie zewnętrze czynniki i reakcje innych osób, ale przewidzenie jak największej liczby kombinacji pozwala odczuwać większy spokój.


Z powodu rozwagi mam też duży problem w podejmowaniu decyzji i rozpoczynaniu akcji, jeśli nie jestem pewna tego co mnie czeka, lub, że decyzja przyniesie same pozytywne konsekwencje to czasami strach bywa paraliżujący - z drugiej strony, gdy już wiem i czuję się zabezpieczona mentalnie, o wszystko dopytałam to bywam osobą, która odważnie podchodzi do tych samych sytuacji. To niewiedza i niepewność są najgorsze - skok na głęboką wodę, brnięcie w nieznane. Niespodzianki, chociaż finalnie bywają miłe, sprawiają mi raczej dyskomfort. Podobnie nagła zmiana planów, nieprzewidziane zdarzenia w ciągu dnia. Myślę, że właśnie z uwagi na konieczność przygotowania się do wszelkich sytuacji, wykształciło się u mnie tak silnie uczenie się, zbieranie, intelekt i naprawianie (z top5) - które dają podwaliny do zabezpieczenia się pod kątem wiedzy, informacji, poprawności działania procesów i zwieńczenie tego długim przemyśliwaniem i mieleniem sytuacji w głowie.


Z konkretnych działań widzę rozwagę np. w tym, że:

- dopytuję o szczegóły rzeczy, działań, wyborów innych osób, żeby wiedzieć. Zbieram informacje, żeby nic mnie nie zaskoczyło, żebym była przygotowana do sytuacji. Często pytania mogą męczyć, są pozornie niezwiązane z tematem, ale dla mnie mają sens. Lubię znać powody, dla których mam coś zrobić lub ktoś coś robi, to pozwala mi faktycznie coś zrozumieć a nie dostrzegać tylko to, co na powierzchni, co może być złudne i kryć jakieś obszary dla mnie trudne.

- dużo czasu zajmuje mi napisanie jakiejś wiadomości, bo muszę zastanowić się czy wszystko klarownie napisałam, czy jest to zrozumiałe i czy nie zrobiłam jakiegoś błędu, czy nie palnęłam jakiejś głupoty, sprawdzam słowa w czyichś wiadomościach, czy na pewno dobrze je rozumiem i nie lubię przyznawać, że nie rozumiem czegoś.

- lubię zapakować na wyjazd wszystko, co może mi się przydać, nawet jeśli jest mała szansa, że dana sytuacja wystąpi - ile mam miejsca do dyspozycji, to tyle zajmę ;) Finalnie mogę użyć 10% tych rzeczy, ale spokój związany z tym, że wszystko mam, jest tego warty. Często przed wyjazdem dopytuję bliskich czego jeszcze mogłam zapomnieć i wymieniam rzeczy, na których najbardziej mi zależy, często też tworzę listy do odhaczenia.

- lubię wstać wcześniej, być wcześniej w pracy, na spotkaniu, żeby nic mnie nie zaskoczyło i żebym mogła rozeznać się w sytuacji.

- nie lubię urlopów, bo nie wiem co zastanę po nich w pracy, długo przygotowuję się też na jakieś wolne, żeby zostawić wszystko porządnie dopilnowane.

- lubię jak rozmowa, spotkanie dotyczy konkretnego, znanego mi tematu - mogę wtedy się przygotować zawczasu i zabezpieczyć przed możliwymi problemami. Jak ktoś przechodzi w sfery mi nieznane to czuję niepokój i wycofuję się.

- w szkole lubiłam przeczytać wcześniej jakie zadanie będzie następne, żeby być przygotowaną na pytanie nauczyciela, żeby mnie nie zaskoczył. Lubiłam się zgłaszać do rzeczy, które wiedziałam, żeby mieć to za sobą i żeby nie trafiło mi się pytanie, na które nie będę znała odpowiedzi.

- długo też zawsze przygotowywałam się do testów, egzaminów - na 150%, żeby mieć pewność, że nie trafi mi się coś, na co nie będę znała odpowiedzi. Czułam się dobrze, jak jakiś wykładowca podawał zagadnienia do nauczenia się, opisywał strukturę testu, podawał jakieś ramy, które pozwalały mi się łatwiej odnaleźć w tym co mnie czeka.

- zanim wyjdę z czymś 'do ludzi' to testuję siebie w warunkach bezpiecznych, muszę być pewna, że podołam, że już to zrobiłam, więc powinno się udać. Jeśli nie czuję się pewnie, albo czegoś nie da się przetestować to często nie podejmuję działania i wystawienia się na próbę i ocenę innych.


moroniQ

 

Rozwaga jest dla mnie umiejętnością podejmowania przemyślanych decyzji. Ostrożność, dokładność, planowanie, sprawdzanie, analizowanie... to się dzieje na okrągło. Rozwaga pozwala mi podejmować świadome kroki, w których niewiele pozostaje niespodzianek. Dzięki temu czuję się pewniej i twardo stąpam po ziemi. Świadomie dobieram także przyjaciół i znajomych.


Jednak problem pojawia się, gdy w planowaniu niewiadomych robi się zbyt wiele lub muszę bazować tylko na relacjach innych osób. Bardzo ciężko jest mi wtedy podjąć decyzję, ponieważ brakuje mi "twardych danych". Rozwaga przeszkadza mi też "zaszaleć", bo zawsze widzę milion czarnych scenariuszy.


Joanna

 

Rozwaga jest moim pierwszym talentem w całym zestawieniu. To dla mnie rozsądne zważenie możliwości, zbadanie spraw w sposób przenikliwy, rzeczowa decyzja czy odpowiedzialne podejście do problemów czy wyzwań. To jest kluczowe. Ten talent postrzegany też jest trochę jako taki "ręczny", który czasami wstrzymuje nas z działaniem. Nic bardziej mylnego. Czas przed podjęciem decyzji jest ważny.


Ostatecznie zyskujemy też szeroką perspektywę, wiele zmiennych i dystans. Rozwaga w połączeniu ze strategiem umożliwia bycie o krok dalej, przewidywanie przeszkód i wskazywanie szans.


Stawiam na jakość, obserwację, a odpowiednie wyczucie i charakter nie pozbawia spontaniczności czy emocji. Ten talent zawsze ma odpowiednie i wspierające otoczenie.

Aleksandra Wojciuk

 

Jak wynika z nazwy pomaga mi ten talent w rozważnym, przemyślanym podejmowaniu decyzji. Zazwyczaj większość poważnych decyzji podejmuję biorąc pod uwagę jak najwięcej czynników, które są za i przeciw podjęciu danej decyzji. Raczej nie kieruję się emocjami i nie działam spontanicznie, ale staram się racjonalnie podejmować większe decyzje, uwzględniać plusy i minusy każdej z nich. Czasem może być to bardzo męczące i utrudniające podjęcie decyzji i wtedy ten talent może mi przeszkadzać. Przy poznawaniu nowych osób zachowuje początkowo dystans ponieważ chcę zebrać jak najwięcej informacji na temat danej osoby, poznać ją bliżej by wiedzieć czy jest godna zaufania czy też nie.


Talent ten uchronił mnie przed podjęciem wielu niewłaściwych decyzji czy zaangażowaniu się w bliższe relacje z niektórymi osobami. Inwestuję w niego zbierając potrzebne informacje z różnych źródeł do podjęcia właściwej decyzji. Staram się również poznawać lepiej swoje potrzeby, których znajomość również pomaga mi w inwestowaniu w ten talent.


Agnieszka Sz.

 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!




Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Rozwaga lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.






Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page