top of page

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Rozwijanie innych (Developer)

Rozwijanie innych (Developer) to jeden z talentów Gallupa z domeny budowania relacji (relationship building). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 9 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Rozwijanie innych (Developer):

  • rozpoznają potencjał u innych,

  • potrafią dostrzegać i doceniać małe postępy,

  • widzą różne możliwości i sposoby rozwoju, lubią rzucać wyzwania,

  • angażują się w rozwój innych i czują autentyczną radość widząc odnoszony sukces,

  • są cierpliwe wobec niedoświadczonych i początkujących,

  • mają trudność w pogodzeniu się ze zmarnowanym potencjałem.

Talent Rozwijanie innych (Developer) z innymi talentami:

  • Indywidualizacja (Individualization) - współpraca z tym talentem pomoże Ci zrozumieć unikalność danej osoby i dopasować do jej indywidualnych potrzeb określone rozwiązania rozwojowe.

  • Organizator (Arranger) - pomoże Ci znaleźć efektywną drogę rozwoju oraz zaplanować poszczególne kroki.

  • Analityk (Analitycal) - wniesie obiektywne podejście do wyników, pomoże uporać się z kwestiami, które mogą być dla Ciebie zbyt emocjonalne, np. gdy nie jesteś w stanie dobrze ocenić poziomu oraz zaangażowania danej osoby.

  • Wizjoner (Futuristic) - pomoże spojrzeć szerzej, gdzie możemy dojść, jakie cele rozwojowe sobie postawić. Pomoże też osobie rozwijającej się lepiej to zobaczyć.

  • Empatia (Empathy) - najczęściej występuje w parze z talentem Rozwijaniem innych. Oba talenty dostrzegają w innych osobach więcej, pewną niejawną część. Talent Empatii pomoże Developerowi dotrzeć do tego, co istotne dla drugiej osoby, do tego co powoduje ekscytacje i zaangażowanie.

  • Dowodzenie (Command) i Poważanie (Significance) - najrzadziej spotykane pary talentowe z talentem Rozwijanie innych, ze względu na większe ukierunkowanie na siebie i swoją pozycję.

Talent Rozwijanie Innych Developer

Jak rozwijać talent Rozwijanie innych (Developer)?

  • Możesz mieć tendencję do zbyt długiej akceptacji słabych wyników. Skup się nie tylko na rozwoju danej osoby, ale również na osiąganiu wyznaczonych wyników.

  • Pamiętaj o tym, że odpowiedzialność za zaangażowanie w proces rozwojowy oraz osiągnięte wyniki leżą po stronie drugiej osoby. Czasami możesz odczuwać większą chęć rozwoju niż osoba w nim uczestnicząca. Zastanów się, gdzie leży granica pomiędzy Twoją odpowiedzialnością a drugiej osoby i znajdź sposób, który pomoże Ci ją utrzymać.

  • Nabywaj wiedzę z zakresu sposobów uczenia się, motywacji, zaangażowania, tak aby móc lepiej dobrać ścieżkę rozwoju dla danej osoby.

  • Nie odbieraj innym przyjemności dochodzenia samodzielnie do rozwiązań. Nie podawaj wszystkiego na tacy. Pokazuj możliwości, stosuj burzę mózgów, dawaj przestrzeń do samodzielnego podejmowania decyzji. Pamiętaj, że trudne sytuacje są również okazją do rozwoju.

  • Możesz widzieć ścieżki rozwoju, których inni nie dostrzegają. Pokazuj szeroki wachlarz rozwiązań i argumentuj, tak aby druga osoba zrozumiała, z czego to wynika. Pamiętaj jednak, że to wybór tej osoby, czy z tego skorzysta.

  • Niedojrzały talent Rozwijanie innych może powodować fiksację na punkcie rozwoju i potencjału i sprawiać, że będziesz dość wybredny, bo widzisz braki, że coś może być lepsze oraz jak tego dokonać. Weryfikuj, co rzeczywiście jest warte Twojego zaangażowania.

  • Twój radar wykrywa potencjał tam, gdzie inni niekoniecznie go widzą, nawet sami zainteresowani. Postaw na częsty feedback, który pomoże drugiej osobie spojrzeć na siebie Twoimi oczami.

  • Twoja koncentracja na rozwijaniu innych może powodować zaniedbywanie własnego rozwoju. Sprawdzaj, jaka wiedza i umiejętności są Ci potrzebne, aby być lepszym w swojej roli? aby efektywniej pomagać innym? Co pomoże Tobie poczuć, że rozwijasz siebie, nie tylko poprzez rozwój innych?

  • Posiadając talent Developer, masz więcej cierpliwości dla osób początkujących i niedoświadczonych. Angażuj się we wsparcie, np. stażystów lub nowych pracowników. Zostań ich mentorem.

  • Gdy zatrudniasz nową osobę lub pracujesz z low performerami, stwórz jasne zasady, które pomogą Ci przy dokonywaniu trudnych decyzji: jak dużo czasu możesz dać osobie na wdrożenie się? jak długo ktoś może osiągać niskie wyniki? jakie wyniki są akceptowalne? jak długo warto inwestować w czyjś rozwój? jakie dokładnie mają być tego konsekwencje?

  • Korzystaj z mentoringu, coachingu, superwizji lub innych form rozwoju, które pomogą Ci ukierunkować własny rozwój i zrzucić z siebie balast emocjonalny towarzyszący pracy z drugim człowiekiem.

  • Pracując jako trener, coach, manager, ustal jasne zasady współpracy. Sprawdź, jakie są potrzeby, oczekiwania i cel wszystkich stron.

  • Korzystaj z narzędzi do diagnozowania potencjału, ewaluacji oraz pomiaru postępów - dzięki temu dostarczysz więcej danych, które będą wspierać proces rozwoju.


Sprawdź, co napisały osoby z talentem Developer:

 

Talent Rozwijania innych jest mi bardzo przydatny zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Pozwala spojrzeć na inne osoby jako osoby o szerokim potencjale do rozwoju. Jest to przydatne np. w sytuacjach, kiedy Pracownik nie odnajduje się na swoim stanowisku pracy. Z łatwością zauważam, że przypisany zakres obowiązków nie pozwala na rozwój kompetencji, a problem nie tkwi w osobie, a w błędnych założeniach z początku współpracy. Zdarza się, że widząc taką sytuację, szukam miejsca w organizacji dla osoby zaangażowanej w swoje obowiązki, ale realizującej je mało efektywnie.


Istotnym jest również dla mnie rozwijanie innych w ramach poszczególnych potrzeb, ale też rozwijanie zespołu jako całości, tak aby kompetencje się uzupełniały. Tworząc grupy projektowe angażuje w nie osoby o różnych kompetencjach, tak aby członkowie zespołu mogli od siebie czerpać.


Zdarza się oczywiście popaść w pułapkę, gdy wydaje mi się, że wiem w jakim kierunku dana osoba chciałaby się rozwijać. To czasem ślepa uliczka. Mając jednak tego świadomość łatwiej mi zrozumieć schemat działania, zarówno mojego jak i członków mojego zespołu.


Ania Gocałek

 

Rozwijanie innych jest jednym z talentów, którego oddziaływanie odczuwam najmocniej. Sprawia, że wyczuwam potencjał w ludziach i instynktownie wiem, w czym mogliby być dobrzy i co powinni zrobić, żeby rozkwitnąć w swoim życiu. Dzięki rozwijaniu innych umiem dawać dobrą informację zwrotną dla moich bliskich i współpracowników. Niezmiernie cieszy mnie, gdy widzę nawet najmniejsze oznaki progresu i nigdy nie tracę okazji, by mówić o tym głośno. Myślę, że inne osoby czują to, że zależy mi autentycznie na ich rozwoju, dlatego chętnie korzystają z moich rad.


Ciemną stroną, którą widzę w tym talencie, to częste poczucie rozczarowania, gdy widzę, że ktoś nie rozwija się zgodnie ze swoim potencjałem. Z biegiem lat zrozumiałam jednak, że nie można nikomu narzucić wizji samego siebie i nikt nie będzie się rozwijał w kierunku, którego sam nie aprobuje.


Ewelina Sińczak

 

Rozwijanie innych to niezwykle ciekawy talent, który może zdziałać wiele dobrego, ale ma też swoje minusy. Jest dla mnie bardzo ważny zwłaszcza pod względem motywacji innych do działania. Zawsze głęboko wierzę w umiejętności innych i wiem co podpowiedzieć żeby rozwinąć ich potencjał. Staram się nie wykorzystywać nadmiernie tego talentu, zwłaszcza jeśli ktoś otwarcie mówi, że nie jest gotowy na rozwój. Przybliżam wtedy możliwe do uzyskania korzyści. Czasem przeszkadza mi w momentach kiedy ja bardzo chcę pomóc i wierzę w osiągnięcie sukcesu, ale druga strona nie jest jeszcze gotowa.


 

Dla mnie talent Rozwijanie innych pokazuje, że każdy jest w stanie sięgać po więcej i ma szansę na rozwój. To szukanie potencjału tam, gdzie na pierwszy rzut oka może być on niewidoczny. Każda mała zmiana, poszerzanie kompetencji czy usprawnień jest powiązana z progresem. Potrafię szukać tych możliwości, nawet gdy inni sami ich nie widzą. Nie stanowi dla mnie problemu wyłapanie choćby najmniejszych kroków do celu. Sam talent pomaga mi w mojej pracy - roli rekrutera i uważam, że przydaje się w tym, jaką pracę wykonuję. Ułatwia dobór kandydatów, ale i udzielanie feedbacku.


Asia

 

Z testem talentów Gallupa zetknęłam się po raz pierwszy w 2019 roku poszukując swojej ścieżki przeżywając wypalenie zawodowe. W głębi duszy czułam, ze jest coś takiego we mnie, że współpraca z innymi i generalnie skupienie na innych ludziach naturalnie mi przychodzi. Talent Rozwijanie innych w 5 najsilniejszych stanowi 4 talent.


Developer - inaczej Rozwijanie innych, pozwala mi dostrzegać w każdym człowieku jego potencjał rozwoju, kim może się stać i jak rozwinąć swoje najlepsze i indywidualne talenty osobowościowe zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, przy wsparciu, odpowiedniej motywacji oraz stworzeniu mu bezpiecznych warunków. Osobiście często wykorzystuję go w trakcie rekrutacji nowych pracowników, w organizacjach, dla których pracuję. Dodatkowo wspieram w trakcie współpracy nad różnymi projektami. Widzę gdzie warto daną osobę umieścić, ewentualnie przesunąć, aby mogła ze swobodą wykorzystywać to, co ma w sobie najlepszego na rzecz i korzyść danej organizacji. W życiu osobistym również widzę wśród ludzi mnie otaczających ich osobiste predyspozycje, czy to w przyjaźniach, czy wśród bliskich w rodzinie.


Niekiedy jednak samo dostrzeżenie ludzkiego potencjału bez chęci ze strony tej osoby pracy nad sobą, otwartości czy zaangażowania jest jedynie stratą energetyczna po mojej stronie i rozczarowaniem. Nie jesteśmy w stanie zmusić przecież nikogo do rozwoju, jeśli on sam tego w sobie nie dostrzeże lub nie postanowi, że chce przy wsparciu cieszyć się drogą postępu. Dobieranie ludzi na podstawie potencjału może zatem kończyć się pewnego rodzaju rozczarowaniem, że dana osoba mogłaby więcej, ale tego nie chce lub nie potrzebuje.


Inwestuję w ten talent pogłębiając wiedzę z zakresu psychologii, metod motywacji czy pracy związanej z poczuciem własnej wartości. Pozwala mi to lepiej rozumieć innych, jak również w intuicyjny sposób dobierać odpowiednie sposoby na umożliwienie innym bezpiecznego środowiska do dalszego rozwoju. Doceniam każdy nawet niewielki postęp, co również ode mnie wymaga otwartości oraz cierpliwości. Pracuje również na tym, aby nie dać się zawładnąć prowadzeniem innych do sukcesu, ale również skierować te siły na siebie.


Dorota Tobiasz

 

Talent Rozwijania innych jest darem i przekleństwem jednocześnie. Cudownie jest obserwować ludzi, którzy pod Twoimi skrzydłami, z Twoim wsparciem i zaangażowaniem się rozwijają. Jednak gorzką lekcją, którą dostałam to fakt, że nie każdy chce tego rozwoju, lub nie każdy jest na niego gotowy w danym momencie swojego życia.


Kluczem do dobrego zarządzania tym talentem jest umiejętność dostrzeżenia nie tylko potencjału danej osoby, ale również jej otwartości na zmiany. Każdy człowiek jest inny, motywuje go coś innego, w inny sposób pracuje, ma inne tempo rozwoju, gotowość.


Mimo wszystko to jeden z moich ulubionych talentów, które posiadam. Daje mi ogromną satysfakcję i napędza do działania. Bardzo często w miejscach, w których pracowałam/ działałam, udawało mi się dostrzec "perełki", które swoją chęcią rozwoju bardzo mnie inspirowały. Usłyszałam kiedyś, że nie warto przekazywać w pełni swojej wiedzy i umiejętności, bo to krok od "wygryzienia". Jest to stwierdzenie, które zdecydowanie ze mną nie rezonuje. Uważam też, że rozwijając innych, rozwijamy siebie.

Magdalena Zatorska

 

Test Gallupa wykonałam w trudnym dla mnie zawodowym momencie. Kiedy bezsilność oraz wypalenie zawodowe brało górę nad moim życiem zawodowym stwierdziłam, że może jednak jestem w złym miejscu, może powinnam wykonywać całkiem inny zawód. Czytając wyniki przyznam, że początkowo byłam załamana, że jako drugą w kolejności cecha okazało się rozwijanie innych. Jak? Przecież wyniki miały mi pokazać nową ścieżkę, utwierdzić mnie w przekonaniu że powinnam coś zmienić... Po dłuższym zastanowieniu dotarło do mnie, że te cechy które wyszły podczas testu to szczera prawda.


Lubię obserwować ludzi, lubię analizować ich potencjał, a potem mocno wspierać ich w rozwoju. Daje mi to ogromną satysfakcję i radość, ale niekiedy też przeszkadza. Mocno dotyka mnie fakt, kiedy ktoś nie chce rozwijać swojego potencjału. Rozmyślam wówczas jak zachęcić, przekonać tą osobę do zmiany. Jeśli jednak się to nie udaje, traktuje to jako osobistą porażkę.

Anna - pasjonatka HR oraz psychologii

 

Talent Rozwijania innych jest dla mnie ogromnie ważny i tak naprawdę spaja się ze wszystkimi wartościami, którymi się kieruję. Od zawsze pragnęłam pomagać innym i dlatego też zdecydowałam się podjąć studia psychologiczne. Jednak zaczęło mi brakować takich umiejętności i narzędzi, by inwestować w rozwój innych w większym stopniu, niż przerabianie przeszłości oraz traum. Idąc za tym pragnieniem podjęłam studia coachingowe, gdzie zdobytą wiedzę próbuję stosować zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.


Talent Rozwijania innych jest niezwykle pięknym talentem, sprawiającym ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia, niemniej jednak potrafi być uciążliwy. Często zdarza mi się inwestować zdecydowanie więcej energii i czasu w pomoc innym niż np. zajęcie się sobą. Ponadto mocno muszę uważać na moment, gdy zaczynam żyć, życiem osób wokół mnie.

Wiktoria Kryska

 

Rozwijanie innych jest niezwykle ważne i satysfakcjonujące, gdyż uwielbiam pomagać ludziom osiągnąć swój pełny potencjał. Rozwijanie innych to także dyskusja, wymiana wiedzy - notabene wówczas wzrastamy wzajemnie. Korzystam z tego talentu, angażując się w działania, które pozwalają mi wspierać innych w ich rozwoju osobistym i zawodowym. Pomaga mi to budować relacje oparte na zaufaniu i wspieraniu innych w ich celach.


Myślę też, że niekiedy możliwe jest zaangażowanie się w czyjś rozwój w stopniu, który może prowadzić do nadmiernego zaabsorbowania czy nawet narzucania pomocy. Jest to coś, na co muszę uważać, aby nie naruszyć czyjejś prywatności lub granic.


Inwestuję w ten talent poprzez ciągłe poszerzanie wiedzy na temat rozwoju osobistego poprzez udział w konferencjach, webinarach, czytanie literatury psychologicznej, angażowanie się w wolontariat, a nawet podjęłam kolejny kierunek studiów ukierunkowany na psychologię. Wszystko po to, by móc stale rozwijać umiejętności pomagania innym i robić to odpowiedzialnie.

Magdalena Auguścik

 

Talenty Gallupa: Developer radzi Developerowi:


Magdalena Auguścik: Dla osoby z talentem Rozwijania innych ważne jest zachowanie równowagi między pomaganiem innym a dbaniem o siebie. Mam kilka rad, które chciałabym przekazać tym wyjątkowym talenciakom:

  • Utrzymuj zdrowe granice: Ważne jest zrozumienie, że pomaganie innym nie oznacza zapominania o sobie. Utrzymywanie granic jest kluczowe, aby uniknąć wypalenia zawodowego i zapewnić sobie czas na własny rozwój.

  • Słuchaj uważnie: Często ludzie z talentem Rozwijania innych chcą pomóc, zanim ktoś skończy opowiadać swoją historię. Słuchanie uważne, zrozumienie potrzeb i perspektyw innych jest kluczowe, aby zrozumieć sedno i zaoferować skuteczną pomoc.

  • Rozwijaj swoje umiejętności: Pomaganie innym nie polega tylko na udzielaniu porad. Inwestuj w swoje umiejętności komunikacyjne, umiejętności związane z rozwojem osobistym, aby być bardziej efektywnym w wspieraniu innych

  • Zachowaj obiektywizm: Staraj się patrzeć na sytuacje z różnych perspektyw, unikaj oceniania i staraj się być obiektywnym, co pozwoli ci oferować bardziej zrównoważoną pomoc.

  • Bądź elastyczny: Każda osoba jest inna, dlatego ważne jest dopasowanie swojego wsparcia do indywidualnych potrzeb i stylu uczenia się innych

  • Korzystaj z samorozwoju: Dbaj o swój własny rozwój osobisty. Czasami osoby o talencie Rozwijania innych zapominają o sobie. Inwestuj w rozwój swojej własnej świadomości, umiejętności i szczęścia Pamiętaj, że wykorzystanie talentu Rozwijania innych to nie tylko umiejętność, ale także sztuka, która wymaga praktyki, empatii i ciągłego samodoskonalenia.

Wiktoria Kryska: Myślę, że największą radą będzie "korzystaj mądrze". Osoby skupione na talencie rozwijania innych mogą w niesamowity sposób zmienić otaczające je środowisko. Są bardzo zaaferowane ludźmi wokół nich i poznawaniem ich możliwości, mocnych, ale i słabych stron. Jednak czasem takie skupienie na innych jest mocno obarczające nas samych, przez co może zabraknąć nam sił na zajęcie się samym sobą i zadbanie o swój rozwój.

Anna: Moja rada to więcej dystansu, którego mnie czasem brakuje. Osoby posiadające ten talent muszą mieć świadomość, że nie każdy będzie chciał rozwijać się na naszych zasadach. Może zdarzyć się również tak, że w ogóle nie będzie chciał się rozwijać i oczywiście ma do tego prawo.


Dorota: Posiadając taki talent należy pamiętać, aby nie zatracić się w próbie pomocy innym i bycia ciągłym motywatorem dla innych, nie zagubić gdzieś w tym siebie. Należy również być świadomym, że potencjał to nie faktyczny stan drugiej osoby, dlatego z dużą ostrożnością należy pokładać nadzieje w takich osobach bez wyraźnego z ich strony okazania chęci i zainteresowania dalszym rozwojem. Nie można pozwolić, aby skupianie się na innych doprowadziło do zaniedbywania siebie i swoich spraw oraz opór czy niechęć ze strony innych osób odczuwać jako osobista porażkę.


Asia: Myślę, że tu potrzebna jest rozwaga. Często można tak zafiksować się na innych, że ludzie zapominają o własnym rozwoju. Gdy ludzie dostrzegają pewne możliwości wśród innych, ten talent może doprowadzić do tego, że całą energię, czas i środki zainwestujemy w ludzi obok nas.


Karolina: Moja rada dla osób z tym talentem to wrzućcie czasem na luz! Wiem jak jest ciężko kiedy mamy już całą wizję rozwoju, a ktoś nam odmawia. Musimy też szanować drugą stronę. Prędzej czy później dojrzeją do tej decyzji.


Ewelina: Ważne, aby nauczyć się, że każdy jest kowalem swojego losu, a jedynym co możemy zrobić to wspierać i akceptować wybory innych ludzi.


Ania: Słuchaj swojej intuicji i bądź otwarty na potencjał Twojego zespołu. Próbuj go maksymalizować.


 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!





Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Ukierunkowanie lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.









Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page