top of page

Rozwój oparty na mocnych stronach

Dziś kilka słów na temat podejścia tradycyjnego i podejścia opartego na mocnych stronach. Ciekawa jestem, jak wygląda wasza praca rozwojowa w życiu prywatnym i zawodowym oraz z czego częściej korzystacie, dajcie znać. :)

Do tej pory w naszej kulturze i środowisku zawodowym zakorzenione było podejście tradycyjne, które skupia się na niwelowaniu słabości i dążeniu do perfekcji. Jeśli robimy coś dobrze, róbmy to dalej, ale jeśli coś nam nie do końca wychodzi to koniecznie musimy to poprawić. Podejście to wprowadza nas w pewną pułapkę myślową, bo zaczynamy wierzyć, że możemy lub musimy być świetni we wszystkim. Dodatkowo, nie otwieramy się na nowe ścieżki rozwoju, inne sposoby dochodzenia do celu, wierząc, że jest tylko jedna słuszna droga umożliwiająca nasz sukces. Skoro u kogoś to zadziałało, to u mnie też na pewno zadziała. Dlatego skupiamy się na tym, co trzeba poprawić, wkładamy w to swój czas i energię, wykonujemy ogrom pracy, często syzyfowej, aby coś poprawić, naprawić, zmienić. Czasem się udaje i czerpiemy dużą satysfakcję z tego, a czasami czujemy, że walczymy z wiatrakami. Nie chcę krytykować całkowicie podejścia tradycyjnego, dlatego że w niektórych sytuacjach się sprawdza lub jest niezbędne. Np. weszły nowe procedury RODO i cała firma zostanie wysłana na szkolenie - niezależnie od tego, czy chcemy, umiemy, potrafimy przyswoić taką wiedzę. Inny przykład - w tym tygodniu mam szkolenie z prawa pracy. Uwierzcie mi, praca z kodeksem, próba zrozumienia treści, kruczków, zawiłości, to zdecydowanie nie jest moja mocna strona. I bez wątpienia jest to moja słabość, że nie mam kodeksu w małym paluszku. Wiem, że ta wiedza jest niezbędna do dobrego wykonywania obowiązków na moim stanowisku pracy i muszę to po prostu zrobić. Krew, pot, łzy będą się lać, ale sobie poradzę, bo wiem, że to ma sens.


Przejdźmy zatem do drugiego podejścia - rozwoju opartego na mocnych stronach przedstawianym przez Instytut Gallupa. Definiują oni talent jako nasz naturalny sposób, w jaki myślimy, działamy, czujemy, indywidualny dla każdej osoby. Dzięki inwestowaniu swojego czasu i energii w rozwijanie talentów, poszerzanie wiedzy, nabywanie umiejętności, działanie w oparciu o talenty, możemy nasz naturalny talent przemienić w mocną stronę. Jak widzicie, nie jest tak, że mamy ten talent i nic nie musimy z nim robić, bo on jest i jesteśmy w tym świetni. ;) Rozwijanie talentów oraz osiąganie celów korzystając z nich może dać nam lepsze efekty. Jesteśmy też bardziej produktywni i efektywni, ponieważ czujemy się pewni swoich umiejętności oraz widzimy sens w naszym sposobie działania. Gallup nie zapomina jednak o słabościach. Wg niego powinniśmy skupić się na rozwijaniu mocnych stron, ale zarządzać słabościami, gdy stoją one na drodze do realizacji naszego celu. Słabością może być też nasz talent - nieodpowiednio używany lub niedojrzały. Podejście do mocnych stron uczy nas rozwijania samoświadomości, doceniania siebie, refleksji nad wyznaczonymi celami i sposobem ich realizacji. Co ważne, uczy również akceptacji naszych niedoskonałości - zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie być dobrzy we wszystkim, możemy natomiast korzystać z talentów innych ludzi i uczyć się różnych perspektyw. Podejście oparte na mocnych stronach pokazuje, że możemy dochodzić do sukcesu i tego samego efektu różnymi drogami, na różne sposoby, żaden z nich nie jest lepszy czy gorszy, jest po prostu inny.


Pracę rozwojową opartą o mocne strony warto zacząć od identyfikacji swoich talentów, np. poprzez wykonanie testu CliftonStrengths, zwanego testem Gallupa. Jestem po Certyfikacji Strengths Community, dzięki której mogę przeprowadzać konsultacje związane z wynikami testu CliftonStrengths, prowadzić sesje coachingu mocnych stron, podczas których realizacja celów oparta jest na talentach. Będę więc coraz częściej wracać z tematem talentów, tak abyście mogli poznać lepiej to podejście i wyciągnąć z niego jak najwięcej dla siebie.


Jeśli chcesz przeczytać więcej o talentach i rozwoju opartym na mocnych stronach, sprawdź artykuły o talentach.

Jeśli chcesz porozmawiać o samym badaniu oraz konsultacji wyników, zobacz bezpłatne spotkanie online.

Jeśli masz już wyniki badania Gallupa i chcesz pracować ze mną nad swoim rozwojem, umów się konsultację online.


Dobrego tygodnia,

Agnieszka

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page