top of page
Laptop Typing on Bed

Test Gallupa - bezpłatny webinar

Zapraszam Cię na godzinny webinar o badaniu Gallupa.

  • co to jest test Gallupa?

  • dlaczego warto go wykonać?

  • top5 czy 34 - co wybrać?

  • jak wyglądają przykładowe wyniki?

  • do czego mogę użyć wyników badania?

Dla wszystkich uczestników przygotowałam prezent!

Talenty Gallupa pod lupą: poznaj talent Uczenie się (Learner)

Uczenie się (Learner) to jeden z talentów Gallupa z domeny strategicznego myślenia (strategic thinking). W tym artykule dowiesz się, co jest charakterystyczne dla tego talentu, w jaki sposób go wzmacniać, z jakimi innymi talentami warto współpracować. Zaprosiłam do rozmowy 9 osób z tym talentem, które opowiedziały o tym, jak go wykorzystują, jakie są jasne i ciemne strony tego talentu oraz udzieliły praktycznych wskazówek. Zapraszam do lektury!


Spis treści:


Osoby z talentem Uczenie się (Learner):

  • czerpią większą radość z samego procesu uczenia się niż z rezultatów,

  • czują ogromną ekscytację przy poznawaniu nowych wątków, nabywaniu nowych umiejętności, poszukiwaniu i odkrywaniu tego, co nieznane,

  • cenią sobie dynamiczne środowisko pracy, które wymaga wdrażania się w nowe zagadnienia,

  • mają silną potrzebę uczucia świeżości, więc często po dłuższej eksploracji tematu, szybko się nudzą, szukają kolejnego.

Talent Uczenie się (Learner) z innymi talentami:

  • Strateg (Strategic) - pomoże zrozumieć, w jakim kierunku warto się uczyć i na czym najbardziej zyskamy, pomoże też znaleźć odpowiednie sposoby uczenia się,

  • Ukierunkowanie (Focus) - pomoże skupić się na jednej rzeczy oraz wchodzić głębiej w tematy, bez szybkiego porzucania obszaru z powodu znudzenia,

  • Osiąganie (Achiever) - pomoże zaplanować ścieżkę nauki, najczęściej występują razem,

  • Dowodzenie (Command) - najrzadziej występują razem.

Talent Uczenie się. Talent Learner.

Jak rozwijać talent Uczenie się (Learner)?

  • Umiejętność uczenia się, otwartość na nowe zagadnienia oraz entuzjazm z tym związany jest Twoją ogromną przewagą. Umiejętność szybkiego uczenia się to jedna z najbardziej pożądanych obecnie kompetencji na rynku pracy. Szybkie tempo zmian oraz konieczność ciągłej aktualizacji wiedzy, sprawi, że będziesz czuć się, jak ryba w wodzie, szybko odnajdziesz się w nowych warunkach.

  • Zmiana projektu? Świetnie! Czujesz dreszczyk emocji na samą myśl o tym, że dowiesz się czegoś nowego. Twoja potrzeba uczenia się, rozwijania i obcowania z nowymi rzeczami będzie w pełni zaspokojona/y w zmiennym, dynamicznym środowisku biznesowym.

  • Twój talent sprawia, że możesz wypowiedzieć się w wielu kwestiach. Znasz dobre praktyki, masz wiedzę z wielu dziedzin, a dzięki temu szerszą perspektywę. Wykorzystuj tę wiedzę do kreatywnego rozwiązywania problemów swoich oraz po to, aby być wsparciem dla innych. Zachowaj jednocześnie pokorę wobec stanu wiedzy innych osób, nie oczekuj, że inni rozmówcy będą posiadali taki sam stopień zrozumienia tematu.

  • Masz w sobie odwagę do tego, żeby przyznać się do swojej niewiedzy, bo wiesz, że szybko tę wiedzę możesz uzupełnić. Pokazuj innym perspektywę uczenia się i jakie korzyści tego płyną. Zachęcaj innych do działania i wskazuj, czego mogą dzięki temu się nauczyć.

  • Dziel się swoją wiedzą z innymi. Weź udział w programie mentoringowym - perspektywa nowej osoby w zespole ze świeżym spojrzeniem może być dla Ciebie ciekawą odmianą.

  • Zarażaj innych swoją otwartością na nowe. Postaraj się zrozumieć obawy innych przed nieznanym. Inspiruj do wgryzania się w jakiś temat w celu oswojenia się ze zmianami.

  • Twój zasób słownictwa i szeroka wiedza dają Ci możliwość łatwego tłumaczenia różnych zagadnień. Wykorzystaj tę umiejętność do dzielenia się wiedzą i przekazywania nowych, ważnych informacji.

  • Bardzo dobra znajomość jakiegoś tematu może powodować Twoją niechęć do brania udziału w dyskusjach ze względu na znudzenie tematem. Pamiętaj, że wspólna rozmowa może przynieść wiele nowych ciekawych wątków.

  • Aby zbyt szybko nie nudzić się określonym tematem, wspieraj się talentem Osiąganie - stawiaj sobie konkretne cele. Jaka wiedza jest Ci potrzebna? Co Cię w tym momencie najbardziej interesuje? Jak możesz użyć tej wiedzy? Jakie są korzyści dla Ciebie i innych z nauczenia się tego? Jaki jest plan nauki? Jaki efekt chcesz osiągnąć? Jak będziesz mierzyć postępy?

  • Sięgaj po swój talent Ukierunkowanie, który pomoże Ci nie zbaczać z drogi. Ucz się intencjonalnie.

  • Korzystaj z talentu Zbieranie - wykorzystuj go do szybkiego znajdywania źródeł potrzebnej Ci wiedzy. Nie możesz wiedzieć wszystkiego, wystarczy, że wiesz, gdzie znaleźć różne informacje. Zbieraj kontakty do osób, które są ekspertami w jakiejś dziedzinie - pomoże Ci to zasięgnąć wiedzy bez konieczności wgłębiania się w zagadnienie. Ten talent pomoże Ci również w tworzeniu notatek, dzięki którym Twój proces uczenia się będzie bardziej efektywny.

  • Sprawdź, jaki sposób nauki jest dla Ciebie najbardziej efektywny i produktywny. W tym celu warto zapoznać się z podejściem Kolba i wykonać test na style uczenia się.

  • Zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, jak wygląda Twoje doświadczenie z uczeniem się - jak uczysz się od innych? kiedy najlepiej przyswajasz wiedzę? z jakiego źródła czerpiesz najwięcej? jak sobie radzisz z przeciążeniem?

  • Zdobądź wiedzę na temat tego, jak działa mózg, aby móc łatwiej przyswajać, zapamiętywać czy magazynować zdobyte informacje.

  • Ćwicz swoją umiejętność skupienia się. Chęć poznawania nowych tematów może sprawiać, że łatwo będziesz chciała podążać za kolejnym, zamiast skupić się na rozmowie, dyskusji.

  • Twój głód zdobywania nowej wiedzy może powodować, że szybko będziesz rezygnować z różnych tematów lub nie będziesz wchodzić zbyt głęboko. Znajdź dziedzinę, w której będziesz chciał/a zostać ekspertem i będziesz czuć potrzebę aktualizowania swojej wiedzy.

  • Ważne, aby talent służył nie tylko Tobie, ale również innym. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać swoją wiedzę oraz łatwość wchodzenia w nowe tematy, aby stanowiło to wartość dla innych.

Sprawdź, co napisały osoby z talentem Learner:

 

Uczenie się to przede wszystkim umiejętność pozwalająca na poznanie świata w wielu jego aspektach. Zagłębienie się w różne tematy jest kluczowe dla rozpoznawania powiązań między nimi, wtedy po prostu wszystko wokół wydaje się ciekawsze i nabiera więcej sensu. W pewnym momencie człowiek orientuje się, że pozornie prosty temat także może wymagać wiedzy eksperckiej i przestaje być nudny.


Uważam, że ten talent przydaje się bardzo do mojej pracy, gdzie tematy z różnych dziedzin technologicznych przeplatają się i mieszają stale. A do tego te powiązania zmieniają się bardzo dynamicznie. Nie tylko w pracy, ale też w codziennym życiu, czy kontakcie z innymi ludźmi ten talent, a raczej jego owoce, się przydają na przykład do lepszego zrozumienia ludzi, których sytuacja (psychologiczna, zdrowotna czy inna) i otoczenie (ekonomiczne, polityczne etc.) w jakiś sposób powiązane są z poznanymi przeze mnie tematami. Nie pozwala mi to np. stawiać diagnozy, ale daje wizję różnych możliwości i dalszych kroków dla siebie lub dla tej osoby. Krótko mówiąc: im więcej wiesz/umiesz, tym więcej masz możliwości.


Niestety, gdy już się 'poliże' temat i nawet zrozumie go głębiej, to w pewnym momencie bardziej szczegółowa wiedza staje się trudno dostępna, albo kompletnie nieprzyswajalna. Przez co dalsze jej zagłębianie nie jest już tak ekscytujące. Ja mam wtedy tendencję do porzucania tematu i szukania nowego, z nadzieją (albo nie), że kiedyś wrócę do pierwszego, gdy być może zobaczę kolejne związki między tematami. To po trochę też przyczynia się do tego, że nawet gdy trwa dyskusja o tematach znanych przeze mnie, nie uczestniczę w niej specjalnie aktywnie, gdyż po ogarnięciu tematu jest on albo tak prosty, że, jak mi się zdaje, inni rozmówcy na pewno też go znają, albo w drugą stronę: na tyle skomplikowany, że rozmowa o nim tylko powierzchownie, bez dogłębnej analizy, nie ma sensu.


Ja zawsze, gdy tylko mogę, mam słuchawki na uszach, w tle włączony jakiś film z YT lub podcast traktujący o jakimś temacie: przyrodniczym, technologicznym, psychologicznym, ekonomicznym (te mnie głównie interesują). Staram się w tym jednak o balans, by te tematy skupiały się na tym co mi daje lub może dać największy zysk i możliwości rozwoju w kontekście wykonywanego zawodu.


Sławek

 

Często zmieniam warunki pracy, projekty, narzędzia. Z talentem uczenia się jestem ciągle nastawiona na naukę nowych rzeczy i robię to z przyjemnością. Przeszkadza w momencie, gdy trzeba szybko doprowadzić do końca jakiś projekt, ale poznawanie tego projektu wzbudzi zbyt mocną ciekawość i za dużo czasu poświęcam na poznawanie jak coś działa i jak rozwiązać problem. Natomiast w pracy liczy się, aby dany projekt zamknąć szybko i go rozliczyć. Ćwiczenie talentu to przede wszystkim ekspozycja na nowe rzeczy, nowe tematy, często spoza z mojego kręgu zainteresowań. Czasem ta nowa tematyka przechodzi płynnie do mojej kategorii "ciekawych tematów do poznania".


Monika

 

Zwracam uwagę na to, gdzie, czego i od kogo mogę się czegoś nauczyć. Nie ustaję w zdobywaniu wiedzy – planuję kolejne etapy edukacji, cieszę się na nie. Nie lubię długo stać w miejscu, nie lubię nie wiedzieć. Lubię za to być rzucana (lub rzucać się) na głęboką wodę. Im dalej od strefy komfortu - tym lepiej ;) Nie boję się wyzwań, bo mam doświadczenie w zdobywaniu nowych obszarów, to daje mi też dużą premię na starcie, bo nie zrażę się tym, że coś jest nowe albo skomplikowane. Lubię to uczucie, kiedy zaczynam z jakimś nowym tematem, kiedy wiem, że będą mogła w coś wsiąknąć. Przyciągają mnie różne kursy, a po nich czuję kolejną falę przypływu energii i nowych pomysłów. Kiedy zaczynam coś nowego – jestem totalnie nakręcona. Z drugiej strony przez tę właśnie cechę mam tendencję do brania na siebie za dużo, a moja ambicja pcha mnie w skomplikowane rejony. Ciężko mi odpuścić, bo "kto jak nie ja", ale czasem jestem bardzo zmęczona tym, czym się sama obarczyłam. Żeby jednak talent miał możliwość rozwoju, wyznaczam sobie cele i obszary, które chcę zgłębić, zastanawiając się mocno, jak to mi pomoże w obecnym miejscu albo w przyszłości. Skupiam się na wiedzy i kompetencji w konkretnych obszarach, nie próbuję dowiedzieć się wszystkiego o wszystkim.


Ewelina

 

Bardzo dużo czytam, z różnych dziedzin, mam taką potrzebę, że muszę wiedzieć (chociaż nawet powierzchownie). Gdy dziecko mnie pyta o coś, np. dlaczego niebo jest niebieskie, to szukam odpowiedzi ( o też łączy się z talentem zbieranie). Talent jest dla mnie tak naturalny od dziecka, że nie zauważam go na co dzień. Dopiero po zrobieniu testu Gallupa uświadomiłam sobie, że mam taki talent. Pomaga mi w codziennym życiu, bo wiem, gdzie szukać informacji i jak sobie ułatwić życie. Przeszkadza, kiedy biorę się za coś, o czym nie mam pojęcia i chcę się nauczyć, a powinnam odpuścić, np. księgowość, bo nie mam zdolności do liczb. Poza tym mam ciągle myśli o kolejnych studiach, kursach. Czasem bardziej skupiam się na uczeniu się niż na wykorzystaniu tej wiedzy.

Rita

 

Ten talent był dla mnie niezłym zaskoczeniem. Naukowcem nie jestem. Przez system edukacji przeszłam z pewnymi trudnościami, odżyłam dopiero na studiach. Szkoły, w których się uczyłam wspominam zdecydowanie opresyjnie, a czas tam spędzony jako stratę czasu. Liceum kojarzy mi się z traumami na wielu polach, od emocji poprzez metody nauki i materiał do przerobienia przed maturą. Nauka w formalnym systemie nie jest dla mniej. Uczenie się nieformalne, takie dla siebie, od czasu przynależności do wychowawczych organizacji młodzieżowych przez drążenie interesujących mnie zagadnień, uczenie przez całe życie, sprawiało i nadal sprawia mi wiele przyjemności. Kursy, szkolenia, warsztaty, dowiadywanie się nowych rzeczy, słuchanie webinariów - w takim środowisku czuję się znakomicie. Jestem trochę zawiedziona, że w obszarze języka, czy kompetencji lingwistycznych nie potrafię dostrzec tego talentu.


W trakcie pandemii miałam wiele okazji na poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności, to był znakomity czas inwestowania w uczenie się. Najwspanialsze jest to, że nie potrzebuję do tego kwitków, zaświadczeń, certyfikatów. Robię to dla siebie.


Teresa

 

Talent uczenie się mam na 5tym miejscu. Widzę go bardzo mocno w działaniu:

- Codziennie słucham podcastów (naukowe, rozwojowe), które uczą mnie czegoś nowego.

- Skończyłam 2 kierunki studiów, dwie podyplomówki i ciągle robię jakieś kursy, szkolenia, uczestniczę w webinarach.

- W pracy zgłębiam nawet takie obszary, które mnie do końca nie dotyczą, bo lubię wiedzieć.

- Zawsze miałam bardzo dobre stopnie, miałam stypendium, zależało mi na tym, żeby być we wszystkim dobrą.

- Jakiś czas temu zrobiłam sobie bucket listę i jak się okazało pojawiły się tam głównie cele związane z rozwojem i nauką, a nie np. zobaczeniem/przeżyciem czegoś.

- Czytam mnóstwo książek i artykułów -korzystam z usług trenerów, nauczycieli, aplikacji do nauki.


Mam świadomość, że mam sporą wiedzę, ale nie czuję bym umiała nią dobrze zarządzać (takich talentów u mnie brakuje (aktywator, wizjoner), w tym komunikacji, żeby dobrze tę wiedzę przedstawiać i żeby rzeczywiście inni ludzie też odbierali to, że wiem coś dobrze na dany temat. Poza tym zawsze wydaje mi się, że mimo wszystko wiem za mało, żeby się z tą wiedzą wychylać. Kiedy widzę, że coś mi nie idzie, nie umiem się nauczyć, to szybko się zniechęcam.


Uczę się dla uczenia a niewiele to zmienia w moim życiu, gromadzę tylko kolejną wiedzę i umiejętności (mocno mi się to spina ze zbieraniem). Często też uczę się, żeby być gotową na nieprzewidziane sytuacje - lubię być zawsze przygotowana, żeby nikt mnie nie zaskoczył czymś (rozwaga), często skupiam się na tym co idzie mi najgorzej, żeby to naprawić (naprawianie), a to nie przynosi takich zysków, jakie by mogło skupienie się na tym w czym jestem już dobra (ale maksymalistę mam daleko ;)). Pracuję nad tym, ale wielokrotnie widziałam takie zachowania u siebie już od dziecka. Inwestuję całe życie - tyle co wydałam kasy na rozwój i szkolenia to się w głowie nie mieści.


moroniQ

 

Niedawno dopiero zrozumiałam że to mój talent i dzięki zainteresowaniu Talentami okazało się że miałam go bardzo niedojrzałego. Teraz już wiem, że muszę się mocno skupić na tym, żeby ten talent rozwijać I wykorzystać go w sposób najbardziej optymalny dla mnie. Uczę się ale i wykorzystuję swoją wiedzę- dzieląc się wiedzą z innymi. Praca z mentorem pokazała mi, że dzięki zdobytej wiedzy mogę wykorzystać swój inny talent i pomagać innym. Właśnie dzięki rozmowie z mentorem, skupiłam się nie na inwestowaniu w wiedzę (w jej zdobywani,e) ale skupiałam się na budowaniu własnej marki osobistej i dzieleniu się wiedzą jako coach kariery i edukatorka finansowa dla kobiet.


Aneta Beyourself

 

Uwielbiam czuć, że nabywam nowych umiejętności, że się rozwijam. To niestety można trochę porównać do głodu fizycznego i podobnie z nim warto się nauczyć nie "najadać pod korek". Stawianie sobie granic w ilości czytanych książek, słuchanych podcastów, webinarów, na których się siedzi wieczorem to wyzwanie. To talent który nie pozwala "zdziadzieć", bo cokolwiek nowego się pojawi (np. ChatGPT) już muszę się tego nauczyć. Ten talent daje mi głębokie poczucie bezpieczeństwa - cokolwiek się nie wydarzy, nauczę się (nowego zawodu, nowego języka, nowego sposobu działania itp.). Pomaga mi bardzo rozwijać się nie tylko zawodowo, ale i w wielu moich rolach życiowych - matki (na każdym kolejnym etapie rozwojowym moich dzieci czytam, oglądam i jestem ciekawa ich świata), w partnerstwie (uczę się o dobrych relacjach i jak je budować gdy jest się ze sobą już ponad dekady - uczę się tego np. z podcastu "Poziomy miłości" Emilii Kulpy-Nowak i z jej książki "Miłość dzień po dniu", ale też od Gottman Instutut czy Esther Perel), itd.


Agnieszka Barszcz CoachIt

 

Użyteczna wiedza to jest to, co mnie w życiu interesuje. Szanuję ludzi, którzy coś wiedzą. Pomaga mi w gromadzeniu doświadczeń, strukturyzowaniu wiedzy, pogłębianiu, układaniu... Przeszkadza - nie lubię robić drugi raz tak samo. Z tego nic się nie dowiem. To pierwszy talent, który parę lat temu zacząłem rozwijać - działa we wszystkich domenach. Daje mi odwagę do próbowania czegoś nowego, nie mam problemu z postawieniem siebie w roli ucznia.


TeXXaS


 

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!





Chcesz opowiedzieć swoją historię z talentem Uczenie się lub innym talentem? Napisz do mnie i pokaż swoją perspektywę!


Opis talentów to moje autorskie tłumaczenie, a tekst tłumaczenia nie został zatwierdzony przez Instytut Gallupa. Wypowiedzi osób na temat talentu pochodzą z dobrowolnej ankiety wypełnionej w celu podzielenia się swoją perspektywą.






Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.

Najnowsze posty

Przewodnik po rozwoju mocnych stron (4)_edited.jpg

Bezpłatny przewodnik po rozwoju mocnych stron

  • dlaczego warto stawiać na rozwój mocnych stron?

  • jakie są podstawowe założenia rozwoju mocnych stron?

  • jak identyfikować swoje talenty i mocne strony?

  • jakie są korzyści pracy na talentach?

  • kod rabatowy na moje produkty i usługi

Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, sprawdź swój e-mail!

Pomóż mi rozwijać bloga!

Jeśli uważasz, że to, co robię jest dla Ciebie wartościowe i chcesz otrzymywać więcej darowych treści i narzędzi do wspierania swojego rozwoju, postaw mi kawę!

Newsletter
Zapisz się, jeśli chcesz otrzymywać na skrzynkę dawkę wiedzy i inspiracji oraz być na bieżąco z nowościami na blogu, w sklepie oraz organizowanymi przeze mnie wydarzeniami. 
Administratorem Twoich danych osobowych jest Agnieszka Łozińska-Moriak, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Czas na rozwój Agnieszka Łozińska-Moriak. Dane będą przetwarzane w celu wysyłania informacji handlowych i marketingowych (newsletter). Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dziękuję, że chcesz zadbać o swój rozwój razem ze mną!

bottom of page